Filozofia ukryta w architekturze tej niezwykłej chaty jest równie dobrze ukryta, jak sam obiekt. Chilijskie studio Guillermo Acuña Arquitectos Asociados (GAAA) zaprojektowało efektowny dom o powierzchni 54 metrów kwadratowych, który miał stanowić ukryte miejsce w chilijskich lasach Curicó. Już sama nazwa „La Invernada” zdradza nieco podstawową ideę – oznacza ona coś w rodzaju kwater zimowych.
„Projekt został pomyślany jako obiekt, który nie należy do tego miejsca. Jak ciało obce, które stara się przynależeć, ale w każdej chwili może zniknąć” – mówią architekci. Mówi się, że La Invernada opowiada o tymczasowej okupacji lasu. Jednocześnie domek bawi się także w chowanego z lasem. Stara się zachowywać jak najbardziej dyskretnie, ale mimo to pokazywać swoją obecność. Pracownia GAAA wybrała dokładnie trzy materiały do budowy La Invernada. „Chcieliśmy poeksperymentować z roślinnością jako metamotywem projektu” – powiedzieli architekci. Dom musiał więc spełniać plastyczne atrybuty natury – światło (fotosynteza), tkanki (liście) i drewno (drzewa). Stąd więc pochodzą te trzy materiały: chilijskie drewno sosnowe, poliwęglan i siatka.
Zatem patrząc z zewnątrz kwestia „natury, roślin i zrównoważonego rozwoju” staje się obecnie nieco zagmatwana. W każdym razie drewno sosnowe jest zrozumiałe, regionalne, a w każdym razie oszczędzające zasoby. Odbicie otoczenia. Ale skąd pochodzi poliwęglan? A czym właściwie jest siatka? Obie substancje służą do wywołania swoistego efektu mimikry w ciągu dnia. „Osiągnięta w ten sposób przezroczystość igra z nietrwałością natury, odzwierciedlając rzucane na skórę cienie lasu i ruchy lasu w ciągu dnia” – wyjaśnia studio. „Warstwa tekstylna w ciągu dnia pełni rolę zabarwienia jasnego złota imitujący kolor liści dębu jesienią. Pełni także funkcję trwałej osłony podczas burzy, chroniąc dom przed spadającymi gałęziami. Sprawia także, że w nocy dom lśni od środka.
Czym jest siatka? Technicznie rzecz biorąc, jest to siatka połączonych ze sobą nici, czyli tkanina siatkowa. Przędza jest zwykle wykonana z poliestru lub nylonu i jest dziana lub tkana w celu utworzenia charakterystycznych dziur. Drewno sosnowe zostało specjalnie frezowane przed budową i składane wyłącznie na miejscu, głównie przy użyciu drewnianych łączników. Bez ciężkiego sprzętu i przy niewielkim nakładzie energii. A skoro już mowa o energii: La Invernada jest samowystarczalna, podobnie jak sąsiednie drzewa. Zbudowany na czymś w rodzaju drewnianego tarasu mini dom nadal składa się z trzech pięter, które w naturalny sposób stają się coraz mniejsze ze względu na pochyłe ściany.
Parter domu składa się z salonu z piecem opalanym drewnem oraz aneksu kuchennego od frontu. Znalazło się tu również miejsce na małą łazienkę, a także sypialnię z tyłu. Ta ostatnia posiada przeszklone drzwi prowadzące na taras owinięty wokół drzewa. Pomysł jest taki, że pozwala to mieszkańcom przebywać blisko lasu bez ochrony. Następnie drabina prowadzi na dwa piętra wyżej, oba wyłożone dużymi poduszkami. Miejsca do wypoczynku i podziwiania widoku lasu znajdują się w opisie projektu.
Lokalizacja: Chiloé, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA