W otoczeniu drzew, skał i orlich gniazd

HELIOTROPE ARCHITECTS Benjamin Benschnieder
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Rezydencja Suncrest powstała w otoczeniu drzew, skał, stawów i orlich gniazd. Architekci z firmy Heliotrope Architects zaprojektowali ją tak, by ograniczyć do minimum ingerencję w działkę, maksymalnie dopasowując architekturę do naturalnego środowiska. Efekt ich pracy został doceniony przez specjalistów z branży, a rezydencja zdobyła nagrodę Merit Award 2010 AIA Honor Awards.

Rozległy dom powstał na dziewiczej działce o powierzchni 10 hektarów, położonej na wyspie Orcas – największej w archipelagu San Juan w stanie Waszyngton. Okolica porośnięta jest dorodnymi daglezjami oraz rodzimymi drzewami madrone, wśród których ukryte są niewielkie stawy. W wielu miejscach pojawia się podłoże zdominowane przez skały, które w lesie tworzą skaliste polany zabarwione jedynie niskimi porostami. Miejsce to ma duże znaczenie ekologiczne, ponieważ znajdują się tu gniazda orłów, a rodzime drzewa podatne są na choroby bakteryjne. Ponadto na bazaltowej skali warstwa gleby jest w wielu miejscach minimalna i łatwo mogą ją wypłukać gwałtowne deszcze pojawiające się podczas burz.

Te wszystkie istotne wymogi środowiskowe musieli wziąć pod uwagę architekci, planując rezydencję o powierzchni 3000 m², która miała powstać w tak wyjątkowym miejscu. Klienci również podkreślali, że architektura musi uwzględniać wszystkie ograniczenia działki i minimalizować ingerencję w otoczenie. Chcieli też, by projekt bazował na ich ulubionych materiałach – drewnie i betonie – umiejętnie łącząc je z lądem i widokami.

– „Zaproponowane przez nas rozwiązanie brało pod uwagę ulokowanie domu na naturalnej, dużej, skalistej polanie, która otwiera się na widoki na morze. Konstrukcja oplata wydatną formację skalną i ostrożnie lokuje się w miejscach w taki sposób, by ograniczyć wycinkę drzew do minimum” – wyjaśniają architekci.

Na czas budowy wprowadzono ścisłe protokoły dostępu do miejsca budowy. Tak, aby zminimalizować ewentualne zniszczenia przyrody w pobliżu. Po zakończeniu prac cały naturalny krajobraz starannie przywrócono do stanu pierwotnego.

Długa, wąska organizacja powierzchni domu otwiera każde pomieszczenie na widok na morze, zachowując jednocześnie silne relacje z otaczającym architekturę lasem. Paleta materiałów została dobrana tak, aby współgrała z kolorami i fakturami naturalnego otoczenia. Podstawowe materiały to drewno (głównie daglezji i drzewa madrone) oraz beton, które uzupełniają cynk, stal i szkło. Ta paleta silnie nawiązuje do krajobrazu i dodatkowo wchodzi w wyraźny dialog z kolekcją sztuki prezentowaną w całym domu, z której większość jest dziełem właścicielki.

Lokalizacja: Orcas, stan Waszyngton, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA