W maleńkiej wiosce znajdującej się w prefekturze miejskiej Yichang w chińskiej prowincji Hubei udowodniono, że architektura nie zawsze musi ścigać się z nowoczesnością. Powstał tam niezwykły hostel o powierzchni 900 m², który doskonale wykorzystuje walory swej lokalizacji i jej historii. Projekt stworzyli wybitni specjaliści z Design Institute of Landscape and Architecture China Academy of Art.
Lokalizacja
Wioska, w której powstał hostel otoczona jest przez góry i pola uprawne, a znajduje się między dwiema rzekami. Domy, które tu powstawały przez lata, budowano z lokalnie pozyskiwanego kamienia. Architekci wzięli pod uwagę wszystkie walory tego miejsca i stworzyli projekt, który nie zaburza tutejszej historii architektury, ale bez wątpienia ją wzbogaca. Tak sami opisują pracę nad tym projektem, skupiając się na kilku aspektach.
Źródło
Projekt czerpie inspiracje z miejscowego zwyczaju ludowego i starożytnych technik murarskich. Choć dostosowany został do lokalnych warunków, jest zgodny z obecnym stylem życia.
Pytanie: Stojące tu wcześniej domy były zbudowane częściowo z kamienia, z małymi kamieniami ułożonymi od zewnątrz. Były chaotyczne i tandetnie wykonane, ale z upływem czasu stały się lokalną rzeczywistością. Ich konstrukcja była drewniana, uzupełniana cegłą ziemną. Całość popadła w ruinę i nie była w stanie udźwignąć ciężaru kamiennej elewacji.
Rozwiązanie
Aby zachować strukturę kamiennej ściany, oryginalna drewniana konstrukcja została zastąpiona stalową konstrukcją szkieletową. Kamienna ściana zyskała duże przeszklenia, które rozświetlają surowe, murowane wnętrza. Duży element stalowo-szklanej konstrukcji osadzony został między dwoma kamiennymi domami i obecnie służy jako hol wejściowy i patio. Z tyłu dodano schody prowadzące na drugie piętro, ale zachowano zintegrowany charakter kamiennych ścian wewnątrz i na zewnątrz.”
Na parterze powstała kawiarnia w zachodnim stylu oraz podwieszany kominek, przy którym goście mogą zrelaksować się wygodnie po zjedzonym tuż obok posiłku. W drugiej części pomieszczenia znaleźć można tradycyjne chińskie książki, kadzidła i miejsca do picia herbaty. Urządzona tuż obok niewielka restauracja zdobiona jest obrazami i dużymi przeszkleniami w kamiennym murze, które prezentują krajobraz zewnętrzny jak dzieła sztuki w stalowych ramach. Przestrzeń parteru przemyślano tak, by spełniała oczekiwania różnych gości.
Poziom wyższy to cztery sypialnie z łazienkami – trzy duże pokoje dla dwóch osób oraz jeden pokój dla rodziny z dzieckiem. Tu kamienne ściany uzupełnia pochodzące z oryginalnych budynków drewno, które architekci umiejętnie połączyli także ze stalą. Całość charakteryzuje doskonała integracja architektury z otoczeniem i celowo stworzone relacje między dziełem człowieka i naturą. Malownicza sceneria za oknem jeszcze wzmacnia te relacje, wprowadzając do wnętrz spokój i budząc wyobraźnię.
Wnioski?
W wiekowej wiosce z kamiennymi domami udało się odnaleźć naturalny krajobraz i idyllę. Tu nietrudno wyobrazić sobie dawne życie wiejskiej społeczności, kontemplując je w rytm melodyjnych pieśni folkowych. Kamienny hostel stał się malowniczym wyobrażeniem wizji integracji człowieka z naturą.
Lokalizacja: Yichang, Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA