Villa Björnberget to dom, który opracowano w dwóch etapach. Najpierw jako podstawowa „STODOŁA”. Następnie z zygzakowatym przedłużeniem, które zamyka działkę, aby uchwycić widoki i światło. Jest to jednocześnie prosty dom, łatwy do odczytania, a także złożona konstrukcja, która zapewnia nieoczekiwane przestrzenie i widoki.
Drewniana okładzina ma jasne srebrnoszare wykończenie. Dach wykonano z ocynkowanej blachy sinusoidalnej. Wnętrze składa się z betonowej podłogi, która jest samą płytą fundamentową, oraz prostych białych ścian. Schody i pomost wykonano ze stali lakierowanej na biało. Materiały wybrano tak, aby były proste, piękne i przyjemne w dotyku, aby podkreślić walory architektoniczne budynku.
Proporcje głównej części domu są zgodne ze starymi skandynawskimi tradycjami budowlanymi, gdzie ściany domu nie były wyższe niż to konieczne. Oszczędzał materiał i czas, gdy budowano go ręcznie. Stromy dach i wydłużony kształt można znaleźć również w wiejskich domach z dawnych czasów. Domy często rozbudowywano sukcesywnie, jedno pomieszczenie po drugim, przez co stawały się coraz dłuższe. Również dziedziniec otoczony skupiskiem małych budynków jest czymś często spotykanym w Skandynawii, daje schronienie przed wiatrem. Villa Björnberget jest niejako nowoczesną interpretacją tych cech.
Funkcje oszczędzania energii to kilka. Pasywna energia słoneczna jest wykorzystywana w taki sposób, że duże okna od strony południowej i zachodniej pozwalają na gromadzenie energii cieplnej z promieniowania słonecznego w betonowej płycie podłogowej. Płyta gromadzi energię w ciągu dnia i emituje ją w nocy. Rama domu to konstrukcja z lekkiego drewna/izolacji, która, jak udowodniono, wytwarza bardzo mało gazów cieplarnianych. Ogrzewanie domu zapewnia pompa ciepła z wymiennikiem ciepła, który ponownie wykorzystuje energię ze słońca, sztucznego światła, urządzeń kuchennych, ciał ludzkich i wentylacji wylotowej.
Lokalizacja: Nacka, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA