Właściciele tego domu to para farmerów/artystów, którzy od dawna związani są z okolicą miasteczka North Hatley w Kanadzie. Ich pasją jest ochrona tutejszych terenów oraz ratowanie starych zabudowań rolniczych.
Półtorej godziny drogi samochodem z Montrealu i krajobraz zaczyna przeobrażać się w falujące, zielone tereny rolnicze, które miejscami naznaczone są jeziorami i niewielkimi górami. Tutejsze okolice są wciąż wyraźnie powiązane z dawną kulturą wczesnych amerykańskich kolonii i historią późniejszych farm i wielkopańskich zabudowań. Duża różnorodność konstrukcji rolniczych w tym rejonie stała się właśnie inspiracją dla projektu „Townships Farmhouse”, który został stworzony przez Lee and Macgillivray Architecture Studio (LAMAS). Stworzony przez LAMAS dom został obity drewnem pozyskanym w czasie rozbiórki zniszczonych STODÓŁ w prowincji Ontario. Budynek stoi na wciąż działającej farmie i jest idealnie dostosowany do sezonowych zmian typowych dla życia na farmie. Przykładem tego mogą być duże drzwi w stylu nowoczesnej STODOŁY, które są częścią fasady, ale nie pełnią jedynie funkcji zdobniczej budynku. W zimie można je zamknąć, by chroniły duże przeszklenia przed zamieciami, a w lecie chronią przed kurzem wzniecanym podczas orania ziemi, czy w okresie zbioru plonów.
„Choć ten budynek jest oczywiście nastawiony na zamieszkanie, jego projekt od samego początku miał być wyrazem ewolucji zabudowań gospodarczych oraz przykładem unikatowych sposobów kształtowania przez nie przestrzeni” – wyjaśnia Vivian Lee z firmy LAMAS. Dziedziniec domu to hybryda typowych STODÓŁ z prowincji Quebec (gdzie przejścia i strychy na siano są prostopadłe do linii dachu) oraz STODÓŁ z Ontario, które powstawały tam po roku 1850. Miały one kształt litery U i były całkowicie obudowane. W wyniku takiego połączenia powstała przestrzeń dziedzińca centralnego, która jest osłonięta przed wiatrem wiejącym w zimie, ale w lecie może otworzyć się na widok jabłoni i wzgórz falujących wokół jeziora Massawippi. To właśnie te widoki były jedną z kluczowych cech, które kształtowały cały projekt.
„Jedna osoba w tej parze właścicieli to malarz i wielki kolekcjoner sztuki, więc byliśmy bardzo uwrażliwieni na widoki. Po jednej stronie znajduje się ich własne pole owsa, po drugiej są falujące zbocza, a po trzeciej farma koni. Zanim złożyliśmy w jedną całość ten dom, rozważaliśmy te widoki, a następnie cała organizacja trzech budynków pojawiła się w nawiązaniu właśnie do nich” – tłumaczy James Macgillivray z firmy LAMAS. W tym domu futryny okienne to także ramy dla naturalnych obrazów malujących się za nimi.
Lokalizacja: North Hatley, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA