Dom w szwajcarskich górach, zaprojektowany przez mediolańskiego architekta Matteo Thuna, łączy tradycyjne typologie regionu z nowoczesną estetyką i najnowszymi technologiami.
Prawdopodobnie można by uczciwie powiedzieć, że zasoby mieszkaniowe w regionie Appenzell w Szwajcarii, na północnym wschodzie kraju, w większości opierają się na tradycyjnym języku narodowym. Takim jak spadziste dachy, drewniane konstrukcje i piękne detale z drewna, które stały się tak charakterystyczne dla alpejskiej architektury tego kraju. Najnowsza willa zaprojektowana przez mediolańskiego architekta Matteo Thuna w regionie z pewnością stanowi ukłon w stronę od dawna ugruntowanego lokalnego stylu. Jednak kiedy wkroczysz, otwiera się inny świat współczesnego designu i nowoczesnych rozwiązań.
Usytuowana na wzgórzu niedaleko St. Gallen i pobliskiego Jeziora Bodeńskiego, tą prywatną rezydencję zaprojektowano z poszanowaniem kontekstu, a jej fasada jest wykonana z modrzewia Schindel.
Wnętrze domu
Zewnętrzna modrzewiowa konstrukcja ustępuje wewnątrz powierzchniom z drewna jesionowego, które otulają miękkimi liniami całe wnętrze, od ścian i sufitów, przechodząc również w meble i wyposażenie na zamówienie. Utworzona w nim galeria 360 stopni maksymalnie wykorzystuje malownicze widoki z domu. Tymczasem trzy poziomy pod ziemią dyskretnie mieszczą kolekcję samochodów właściciela, do której sprytnie można dostać się niewidzialną windą. Basen zajmuje zewnętrzny taras.
Złożona technologia wspiera minimalistyczny design i łączy tradycyjne typologie z nowoczesnymi udogodnieniami. Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, oświetlenie i sprzęt AGD można regulować za naciśnięciem jednego przycisku za pośrednictwem aplikacji. Bardzo ważna była również akustyka, ponieważ „dom staje się prywatną salą koncertową” – wyjaśnia architekt. „Specjalny system zapewnia doskonałą akustykę, podczas gdy głośniki i wszystkie inne urządzenia techniczne znikają w drewnianych bryłach wnętrza”.
Lokalizacja: Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA