nowoczesna STODOŁA o nazwie “The Maintenance-Free House”, czyli taki, który w przyszłości nie będzie wymagał od nas nadmiaru pracy.
nowoczesna STODOŁA jest częścią dużego projektu mieszkalnego “The MiniCO2 Houses”, który skupia się na redukcji emisji CO2, jaka wiąże się z budową domu, zastosowanymi materiałami i późniejszymi pracami.
W ramach projektu, prowadzonego w mieście Nyborg na nabrzeżu Danii, ma powstać w sumie sześć domków wolnostojących. Pięć z tych budynków ma demonstrować inny aspekt redukcji emisji CO2, a szósty ma zebrać zgromadzone w praktyce doświadczenia w jedną, spójną całość.
Wszystkie sześć domów łączy kilka wspólnych zasad:
-
- typ budynku: wolnostojący dom jednorodzinny,
-
- rozmiar: od 130 do 172 m2,
-
- wytyczne budowlane dotyczące energii: normy duńskie z 2015 roku,
-
- projekt architektoniczny: dla szerokiego grona odbiorców,
- plany na przyszłość: sprzedaż domów po ukończeniu eksperymentu.
Projekt „Maintenance-Free House” skupia się na trwałości i bezawaryjności zastosowanych materiałów, badając jak bardzo można zredukować emisję gazów cieplarnianych, jeśli stworzy się dom, który będzie miał tzw. okres użytkowania sięgający co najmniej 150 lat, a jego powłoka zewnętrzna nie będzie wymagała żadnych prac konserwacyjnych przez co najmniej 50 lat.
Dom A został zbudowany wyłącznie z tradycyjnych materiałów, które mają sprawdzoną żywotność, a Dom B (przedstawiony tutaj) powstał również z tzw. nowych materiałów, które w założeniu mają mieć wyjątkowo długi okres bezawaryjnego użytkowania.
Maintenance-Free House B został zaprojektowany jako dom o długim kształcie, z zadaszonym wejściem od strony wschodniej, umieszczonym w części środkowej budynku. Dach jest dwuspadowy, pochylony pod kątem 40 stopni.
Wnętrze domu zostało zaprojektowane na zasadzie „drewnianego pudełka”: jest to jedno, długie pomieszczenie z odsłoniętymi belkami i niskimi, zamkniętymi meblami. Światło dzienne wpada do środka przez cztery świetliki, od strony wejścia, przez okna na całą wysokość oraz przeszklone drzwi w ścianach szczytowych, a także z długiego na ok. 10 m przeszklenia.
Dom zbudowany został w dużym stopniu z drewna, co może zaskakiwać biorąc pod uwagę duński klimat. Jednak Dania ma ogromne doświadczenie z tego rodzaju konstrukcją, a tamtejsi rzemieślnicy wielokrotnie udowadniali, że ich budynki mogą przetrwać długie lata ze względu na dbałość m.in. o doskonałą wentylację. Drewniana konstrukcja Domu B została stworzona w taki sposób, że z wszystkich stron ma zapewnioną ciągłą wentylację, a dom dodatkowo został uniesiony ok. 30 cm nad ziemią, by chronić go przed wodą deszczową i wilgocią od spodu.
Lokalizacja: Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA