Landry Smith Architect odpowiedzialni są za drewniany, STODOŁOWY bungalow z widokiem na rzekę w stanie Oregon. The Divine House, ponieważ tak nazywa się ten projekt stanowi kwintesencję drewnianej architektury.
Idea The Divine House
Drewno zajmuje centralne miejsce w tym nadrzecznym projekcie w Oregonie. The Divine House autorstwa amerykańskiego biura architektonicznego Landry Smith Architect jest uosobieniem kunsztu drewnianej architektury. Elewacja z czarnego cedru i wnętrze wykonane z desek z białego dębu kontrastuje i dopełnia bryłę.
The Divine House, w wolnym tłumaczeniu Boski Dom to bungalow położony poza miastem Eugene, około 15 metrów nad poziomem wody i wychodzący na zakole rzeki McKenzie. Skąd wzięła się nazwa tego projektu? Bryłę nazwano na cześć właściciela, bowiem nieruchomość należy do Roscoe Divine, emerytowanego amerykańskiego lekkoatlety.
Nowo wybudowany dom ma prostokątną podstawę i zwieńczono go głęboko wiszącym dwuspadowym dachem wykonanym z surowego falistego aluminium. Ten z czasem utleni się i zmatowieje. The Divine House znajduje się na górnym końcu swojej działki z widokiem na rzekę, aby pozostać jak najdalej od terenów zalewowych. Zastąpił stary, gnijący dom, który prawdopodobnie zbudowano przez kogoś z lokalnego przemysłu drzewnego „wiele, wiele lat temu”. „To była przytulna, ale zniszczona mała konstrukcja z otwartą wiatą, która wychodziła na rzekę” – twierdzi architekt Landry Smith.
Ukryty system klipsowy zamontowano na siatce drewnianych łat, mocując dach do kubatury domu i tworząc wewnątrz sklepienia. Dach z głębokimi nawisami chroni dom przed regularnymi deszczami i słońcem w Oregonie, ale jest to również dominująca cecha zewnętrzna. Wszystko dzieje się pod dachem, w cieniu i nadaje domowi dyskretną, pod radarową jakość.
Drewno istotą projektu
Duża głębokość zwisów dachu wynika z maksymalnej długości lokalnych elementów konstrukcyjnych z daglezji. Ta długość określała również szerokość pomieszczeń posesji. Drewno odgrywa kluczową rolę w The Divine House. Jego okładzinę stanowią deski cedrowe o pionowym usłojeniu, wybarwione czarną smołą sosnową. Cedr jest łatwo dostępnym materiałem miejscowym, powszechnie stosowanym w architekturze Oregonu ze względu na jego trwałość i przydatność do klimatu. Pod tą zewnętrzną okładziną dom jest uformowany z cedrowych listew i cedrowych kontr łat, takich jak te przymocowane do dachu. Drewno zapewnia również bardzo dobrą jakość powietrza we wnętrzu
Biały dąb z kolei tworzy stolarkę wewnętrzną. Wewnątrz zarówno podłogi, jak i ściany zbudowane są z szerokich, gładko ciętych desek z białego dębu, które są wykończone twardym olejowoskiem dobranym tak, aby zachować surowy wygląd drewna. „Biały dąb może wytrzymać niesamowitą ilość nadużyć i nadal wyglądać elegancko, o czym mogą świadczyć podłogi w muzeum Tate Modern w Londynie” – twierdzi Smith.
Dwie połówki nieruchomości mieszczą różne przestrzenie. Od pralni i magazynów po główny salon, który wychodzi na duży taras z twardego drewna, łączący dom z naturą.
Budujecie STODOŁĘ marzeń bądź chcecie zmienić coś w swoim domu? Zajrzyjcie do naszej zakładki „Partnerzy”.
Lokalizacja: Eugene, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA