The Bunkie

THE BUNKIE CO.
Partnerzy

O inspiracji

Bunkie to mały budynek wywodzący się z tradycji wiejskiej Ontario. To zwykle osobno stojąca chata bez kuchni, w której mogą zatrzymać się goście, jeśli w głównym budynku jest zbyt mało miejsca.Ostatnio jednak, bez związku z tradycją, znacząco wzrosło zainteresowanie małymi budynkami gospodarczymi, które wykorzystywane są jako niewielkie biura czy studia. Powodem jest fakt, że można je budować bez pozwolenia, jeśli mają odpowiednio małą powierzchnię – około sto stóp kwadratowych.

Projekt Bunkie jest więc odpowiedzią na zapotrzebowanie na „prefabrykowaną przestrzeń, która stanowi perfekcyjne schronienie na podróż życia”. Na początku nieco go omijałem. Wystarczyło spojrzeć na część udającą fałszywy komin! To sprawiało, że całość wyglądała jakby została zaprojektowana przez czterolatka. Modernistyczna maksyma „Form follows function” może brzmieć banalnie, ale tu jej nie widać. Jest za to ogromna ilość szkła, która zamienia cały budynek w przestrzeń, którą można przejrzeć dosłownie na wylot. A co z prywatnością? Gdzie jest wygoda i bezpieczeństwo termiczne?

Jednak kiedy po raz pierwszy wszedłem do tego budynku podczas Cottage Life Show w Toronto, pojąłem geniusz tego projektu. Jest to forma, która po prostu sprawia, że się uśmiechasz, z którą wiąże się tyle skojarzeń i wspomnień. Ten archetypowy kształt po prostu sprawia, że czujesz się jak w domu. On definiuje dom. Wchodząc do środka, dwie szklane ściany sprawiają, że masz wrażenie, iż przestrzeń jest znacznie większa niż mogłaby być zwykle w pomieszczeniu o tej szerokości.
Co więcej, Bunkie wewnątrz jest niezwykle praktyczny i sprytny. Z jednej ściany otwiera się duże łóżko, ale druga ścian jest wręcz magiczna. Płasko składane krzesła i stolik wpasowują się w ścianę pełną schowków, całkowicie znikając. Kominek na etanol otoczony jest zaskakującą ilością miejsc, w których można coś ukryć, a sam zapewnia wystarczająco dużo ciepła, by zapewnić pełen komfort termiczny. Oto zbliżenie na znikające krzesło. Projektant Evan Bare ma doświadczenie w tworzeniu takich rzeczy; na 608|Design opisuje jak to robi:

Maszyny sterowane komputerowo tworzą dokładnie dopasowane części, które można złożyć z łatwością. Podczas projektowania i w procesie produkcji używane jest oprogramowanie 3D, które zapewnia zadziwiającą kontrolę. Każdy stworzony projekt jest optymalizowany pod kątem trwałości i wydajności materiału, dzięki czemu z mniej robimy więcej.

Dostępne modele oraz cennik: The Bunkie Co.
Tekst: nowoczesna STODOŁA