The Brook

Nick Lane Derek Swalwell
Partnerzy

O inspiracji

Projektant Nick Lane i budowniczy Aaron Shields zaprezentowali „The Brook” – przenośny dom o powierzchni niecałych 12 metrów kwadratowych, używając lokalnych materiałów.

Składany dach dla dodatkowej przestrzeni

The Brook — kompaktowe mieszkanie w stanie Wiktoria w Australii – wygląda na znacznie większe niż w rzeczywistości. Zawdzięcza to wielu rozwiązaniom zwiększającym przestrzeń. „Najważniejsze było dla nas, aby przestrzeń nadawała się do zamieszkania, aby na antresoli było miejsce do stania i poruszania się” — mówi projektant Nick Lane, współzałożyciel firmy Small, wraz z budowniczym Aaronem Shieldsem. „Dlatego właśnie Aaron współpracował z naszym przyjacielem Murrayem Adamsem, inżynierem mechanikiem, nad stworzeniem składanego dachu”.

Teleskopowa rama dachu z blachy falistej kurczy się i rozszerza, umożliwiając złożenie górnej części maleńkiego domu. System zębatek pozwala sufitowi rozciągnąć się w górę o prawie półtora metra. Panele natomiast rozkładają się spod dachu, uzupełniając ściany górnego poziomu. Prototyp małego domu zbudowanego na zamówienie jest pokryty cyprysem i miedzianymi opaskami. „Cyprysy są powszechnie używane jako wiatrochrony na gruntach rolnych w południowo-zachodniej Wiktorii” – mówi Lane. „Zwykle są wyrzucane na stos i spalane, ale dostrzegliśmy wartość w ponownym przeznaczeniu materiału”. Z biegiem czasu cyprys zmieni kolor na srebrzystoszary. Wraz ze starzeniem się miedzi, pokryje się ona również patyną, zmieniając kolor na pomarańczowo-brązowy. „Chcieliśmy, aby projekt The Brook wtapiał się w krajobraz zardzewiałych czerwonych szop i zniszczonych nadmorskich budynków” — kontynuuje projektant.

Recykling również wewnątrz

Wewnątrz Lane i Shields pokryli ściany kabiny sosną bałtycką i akcentami gumy plamistej. „Drewniane drewno z recyklingu na suficie pochodzi z rozbiórki budynku, a plamista guma, której użyliśmy do wykonania detali, została nam podarowana przez kolegę, który zawyżył wartość zlecenia” — mówi Lane. „Ten projekt jest eksploracją materiałów pochodzących z recyklingu i odzysku oraz tego, jak można je włączyć do funkcjonalności budynku”.

Zróżnicowane wysokości sufitów w całym domu nadają wymiar i szerokość wnętrzu na otwartym planie. „Chcieliśmy stworzyć przestrzeń sprawiającą, że wydaje się ona znacznie większa niż jest w rzeczywistości” – mówi Lane. Aby to osiągnąć, duet zaaranżował sypialnię i biuro na antresoli nad główną częścią dzienną przy wejściu. Projektowy duet wybrał podłogę z odzyskanej kory do głównej przestrzeni mieszkalnej, która prowadzi do sąsiedniej kuchni i jadalni. „Zabrakło nam kory na podłogę, ale użyliśmy ścinków, aby ją uzupełnić” – mówi Lane. „Podłoga rozpada się na coraz mniejsze kawałki kory, gdy zbliża się do okien w salonie. Uwielbiam ten moment zabawy – przypomina mi się dziecko, które pisze swoje imię zbyt dużymi literami, a potem ściska je, by zmieścić się na końcu. „

Stalowo-szklane obrotowe drzwi w salonie otwierają się na krajobraz, łącząc wnętrze z otoczeniem. Część dzienna z oknami jest również wyposażona w wykonane na zamówienie meble i kominek opalany drewnem. „Podczas projektowania kominka duży wpływ wywarł na nas dom Eshericka Louisa Kahna” — mówi Lane. „Chodziło o to, aby stworzyć wąskie okno, które prowadzi do świetlika. Tak, aby siedząc przy kominku, twoje oczy mogły podążać za dymem na zewnątrz, dając poczucie biwakowania”.

Nowe podejście do projektowania

Firma Small zainspirowała się działaniami australijskiego architekta Robyna Boyde’a. W połowie XX wieku sprzedawał on plany projektów domów autorstwa wybitnych architektów ogółowi społeczeństwa. Small oferuje do pobrania pakiety planów dla projektu „The Brook” z instrukcjami krok po kroku. Dotyczą one szczegółów budynku i specyfiki inżynierskiej. Cena pakietu zaczyna się już od 950 dolarów australijskich (około 2900 PLN). Mała firma macierzysta wyda podobne pakiety dla swoich projektów w przyszłości. Lane i Shields uważają, że współczesne osiedla mieszkaniowe powinny reagować na rosnące ceny domów, rozwijające się miasta i presję środowiskową. „Architektura jest mechanizmem, który poprawia ludzką kondycję i nie powinna być tylko przywilejem, na który bogaci mogą sobie pozwolić” – mówi Lane. „The Brook został zaprojektowany z wymiarami porównywalnymi z kawalerką. Wierzymy, że to jest przyszłość projektowania regionalnego i podmiejskiego – zmniejszając powierzchnię, zmniejszasz zapotrzebowanie na materiały, wpływ na środowisko i koszty”.

Lokalizacja: Wiktoria, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt