Studio Cottage to nowe spojrzenie na tożsamość podmiejskiej wioski w okolicy Pekinu w Chinach.
Chińskie wsie poważnie odczuwają skutki przemieszczania się ludzi do wielkich aglomeracji miejskich. Lokalnie podejmowane działania, które mają stawić czoła licznym wyzwaniom, z jakimi mierzą się wiejskie populacje, nie są wystarczające, zwłaszcza w sytuacji, kiedy młodsze pokolenia coraz częściej uciekają ze wsi do miasta w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy.
Wiejską społeczność w rejonie Pekinu postanowili wspomóc architekci z firm Christian Taeubert + Sun Min, których zainspirowała rewitalizacja chińskiej wsi, pobudzając ich artystyczną wyobraźnię.Architekci zainteresowali się rejonem podmiejskim Pekinu o nazwie Bo Hai Zhen. Większość ludzi w wieku roboczym wyjechała już z wioski, a pozostali mieszkańcy to głównie pokolenie dziadków i babci z wnukami. W takim miejscu, gdzie rozwój gospodarczy pozostaje w tyle za dynamicznie rozwijającymi się chińskimi miastami, względny dobrobyt i równowaga społeczna to podstawowe wyzwania. Na dalszy plan schodzi nawet zachowanie tradycji, które i tak nie są tu już zbyt widoczne.
Głównym zamiarem architektów było odnowienie niezamieszkałego domu, który według niektórych osób nie był już nic wart. Architekci postanowili jednak zawalczyć o to, by na nowo odkryć tożsamość tego miejsca, typową dla jego wiejskiego otoczenia. Budynek o powierzchni 76 m2 miał częściowo zawalone ściany zewnętrzne i dziko zarośnięte sąsiedztwo. Zaniedbana nieruchomość stała się „białą plamą na mapie wsi”, będąc symbolem wyludnienia. Dlatego też jej modernizacja miała charakter równie symboliczny.
Miejsce to po renowacji zyskało zupełnie nowy wymiar, a prace tchnęły nowe życie w to miejsce już na etapie budowy. Farmer, który na początku lat 1970-tych zbudował ten dom, pojawiał się często na miejscu doglądając prac i obserwując zachodzące zmiany. Ostateczny efekt zadowolił nie tylko dawnego właściciela, ale też wszystkich mieszkańców, dla których dawny dom stał się teraz symbolem nadziei na przyszłe zmiany.
Lokalizacja: Pekin, Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA