Spirit of Thai Architecture Clubhouse to budynek klubowy osiedla Charan Setthasiri – PinKlao 2. Jest to bryła wysokiej klasy wykonawstwa luksusowej Sansiri Public Company Limited, wiodącej tajlandzkiej firmy z branży nieruchomości. Według Sansiri, Spirit of Thai Architecture Clubhouse został zaprojektowany tak, aby odzwierciedlać otoczenie osiedla. Co więcej, szeroki przedział wiekowy jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych aspektów zapewniających eko-wspólną przestrzeń i standardy dobrego samopoczucia. Wentylacja naturalna, kierunek wiatru i oświetlenie dzienne są kluczowymi czynnikami decydującymi o biofilnym projektowaniu większości przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych.
Spirit of Thai Architecture Clubhouse – tajski dom wernakularny
Położone wzdłuż kanału Chak Pra Spirit of Thai Architecture Clubhouse wyróżnia się na tle innych projektów. Między innymi zobowiązuje się do odzwierciedlenia określonych warunków terenowych. Historycznie, tajski dom wernakularny stanowi schronienie klimatyczne. Aby zapewnić komfort termiczny i odpowiednią funkcję mieszkalną, tradycyjne tajskie domy zoptymalizowano i rozwinięto przy użyciu dostępnych materiałów, technik budowlanych i specyficznych cech terenu. W zależności od lokalizacji, sposób, w jaki ludzie żyją wraz z naturą jest jedną z kluczowych koncepcji projektowych przy opracowywaniu schematycznego projektu każdego z budynków.
W całym procesie rozwoju „modułowa” rozszerzona jednostka stanowi jeden z kluczowych terminów rozważań o tradycyjnej kulturze tajskiej. „Sharn”, półodkryty taras w stylu tajskim, który jest powszechnie znany jako część wspólna, tworzy odstępy między zajmowanymi obszarami. Wentylacja naturalna, duże dachy dwuspadowe i przestrzeń częściowo zewnętrzna zapewniają różnorodne hierarchie przestrzenne. Dlatego Sharn jest kluczową koncepcją projektową, która reprezentuje poczucie tradycyjnych tajskich domów w językach narodowych.
Technikalia i budulec
Pod względem architektonicznym przypory w stylu tajskim, fasady budynków i urządzenia zacieniające nie tylko zmniejszają ryzyko przegrzania. Ograniczają także nadmierne nasłonecznienie. Co więcej, wielkość otworu i jego umiejscowienie starannie zaprojektowano. Fasada ze ścianami szczelinowymi zapewnia wysokiej jakości koperty budowlane ozdobione wzorami i materiałami w stylu tajskim.
Wernakularny styl budownictwa środkowotajlandzkiego jest głównym tematem klubu Spirit of Thai Architecture Clubhouse. Fasady zaprojektowano z ciemnego drewna zintegrowanego z nawisami. W kontekście projektowania wzorów, wzory w stylu „Pa-Kon” przekształcano w nowoczesny motyw. Wszystwko za sprawią zmiany wzoru kropek i linii z litego drewna w przezroczyste okna ozdobione zabytkowymi drewnianymi ramami aluminiowymi w kolorze domu. Przed przegrzaniem od światła dziennego dobrze chronią dachy dwuspadowe, nawisy i zewnętrzne urządzenia zacieniające.
Motyw wystroju Spirit of Thai Architecture Clubhouse widać w głównych przestrzeniach publicznych, korytarzu w stylu tajskim. Opracowane na podstawie „Sharn” urządzenia cieniujące w pionie wybrano tak, aby reprezentowały historyczne elementy tajskich rezydencji. Choćby materiały, ściany czy kolumny. Wszystkie pojedyncze odsłonięte kolumny są złożone ze stalowych rur i arkusze z bio-deski.
Kultura i krajobraz
W kontekście kultury życia nad rzeką, zwisy i przypory są głównymi elementami reprezentującymi Spirit of Thai Architecture Clubhouse. Skomponowany z basenem o nieskończonej krawędzi w nowoczesnym stylu, kompozyt aluminiowy i wzór „Pa-Kon” zapewniają wizualny charakter tajskich domów wernakularnych wraz z rzeką. Basen „Muang Medmaprang” (ciemnofioletowy kolor) znajduje się w centralnym budynku klubowym. Aby zmaksymalizować atrakcyjność wizualną, płytki mozaikowe ze wzorem skóry kobry mogą być odpowiednią kombinacją materiałów dla tego „tajskiego tradycyjnego domu klastrowego”
Lokalizacja: Khet Bangkok Noi, Tajlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA