Nowoczesna architektura powinna odpowiadać na współczesne i przyszłe wyzwania – niezależnie od tego, czy jest to długotrwała izolacja, niedobory energii, problemy klimatyczne czy dostęp do żywności. Dlatego ważna jest zarówno samowystarczalność, jak i odporność. Ostatnie lata pandemii i ograniczeń stały się inspiracją dla projektu „Resilient House”, zwycięskiego w konkursie „Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021”, w kategorii: „dom przyszłości”. Za projektem stoi architekt Dominik Gomółka, który zgłębia ideę domu skoncentrowanego na samowystarczalności.
Resilient House to energooszczędny dom pasywny, który sprzyja prowadzeniu proklimatycznego stylu życia z naciskiem na oszczędność energii. Naturalnie wentylowane przestrzenie wypełnia światło słoneczne, a użyty materiał jest naturalny i trwały. Komfort mieszkania podnoszą technologie inteligentnego domu.
Dach solarny – niezawodne źródło energii
Mocnym akcentem jest dach solarny w systemie SunRoof. Spełnia wszystkie funkcje klasycznego dachu i jednocześnie przekształca promienie słoneczne w prąd. Wytworzona energia jest wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych i ogrzewania domu.
Zintegrowanie architektury budynku z ogniwami fotowoltaicznymi pozwala uzyskać wyjątkowy efekt wizualny. Dach 2w1 doskonale uzupełnia bryłę domu i nadaje mu ponadczasowy charakter. Minimalistyczny styl staje się symbolem elegancji i estetyki.
Dach SunRoof jest gwarancją niezawodności i bezpieczeństwa dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości monokrystalicznych modułów glass-glass. Ultralekkich, cienkich, a zarazem bardzo wytrzymałych. Przetestowana technologia montażu zapewnia szczelność, właściwą termoregulację obiektu i kompletną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.
Naturalne materiały
Aby promować długoterminową trwałość i neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, w konstrukcji budynku wykorzystano naturalne drewno. Ten tradycyjny materiał zyskał futurystyczny akcent, ponieważ wszystkie elementy nośne są prefabrykowane. Takie rozwiązanie umożliwia szybki montaż domu na miejscu oraz wysoką precyzję wykonania elementów.
Poszycie zewnętrzne budynku jest również w większości pokryte drewnem. Zastosowano starożytną metodę konserwacji drewna: drewno świerkowe jest zwęglone, co zapobiega wnikaniu wilgoci bez stosowania ochrony chemicznej. Czarna zwęglona powierzchnia nadaje budynkowi wyrazisty wygląd.
Zrównoważony styl życia
Projekt nowoczesnej STODOŁY ma zaspokajać potrzeby jej mieszkańców i optymalizować korzyści z zastosowanych materiałów i technologii. Dach solarny jest wystarczająco duży, aby zapewnić zapotrzebowanie na energię i ładować samochód elektryczny.
Ogród i szklarnia sąsiadują z domem i dają możliwość codziennego kontaktu z naturą. Można traktować je jako hobby, jak również początek poważniejszych przedsięwzięć związanych z produkcją żywności.
Architekt bierze też pod uwagę zmiany m.in. w życiu zawodowym i potrzeby wynikające z rozwoju technologii zdalnego kontaktu. Plan piętra zawiera zatem dobrze zaplanowane domowe biuro i pomieszczenia przystosowane do nauki. Rozległe przestrzenie wspólne sprzyjają spędzaniu czasu z bliskimi.