Państwo Sutherland zbudowali cedrowo-szklany dom z otwartym planem, zainspirowany australijską architekturą.
Kiedy Judith i Alistair Sutherland przeszli na emeryturę, nie planowali budowy swego własnego domu. Alistair całe swoje życie spędził w tradycyjnym, szkockim domu wiejskim położonym w górzystym regionie północnej Szkocji, zwanym Highlands. Nie zamierzał się przeprowadzać aż do czasu, kiedy syn Judith pokazał im książkę, jaką kupił o budowie prowadzonej na własną rękę. Coś w tym pomyśle zainspirowało parę od razu. „To był dom, jaki zbudował dla swojej rodziny architekt Mark Walker w Perthshire” – wspomina Alistair. „Nowoczesny projekt i wykorzystanie drewna cedrowego były wręcz fantastyczne i naprawdę zmobilizowały mnie do myślenia. Dopiero co sprzedaliśmy nasze stado mleczne, więc mieliśmy pieniądze na budowę i wiedziałem już, gdzie będzie idealne miejsce do budowy takiego domu na naszej farmie.”
Projekt domu
Wkrótce para skontaktowała się z architektem i Mark zaprosił ich do odwiedzenia jego domu, by z bliska mogli przyjrzeć się projektowi.
„Mark pokazał nam kilka przykładów różnych typów nowoczesnych domów, jakie ludzie mają w Australii – z których on sam czerpał sporo inspiracji. Bardzo spodobał nam się pomysł otwartej przestrzeni, którą miały domy przedstawione przez Marka” – wyjaśnia Judith.
Wizyta w Australii tylko zwiększyła apetyt pary na zbudowanie podobnego domu w Szkocji. Po przemyśleniu budżetu, Judith i Alistair zatrudnili Marka, by stworzył plan ich przyszłego domu i wsparł ich podczas procesu planowania. Projekt, który w ten sposób powstał, był zmodyfikowaną wersją cedrowego domu Marka. Największą różnicą jest stalowa konstrukcja domu, zamiast drewnianej.
„Mark zasugerował nam stalową konstrukcję, żebyśmy mogli mieć wysokie sufity, które nieprzerywane są belkami” – tłumaczył Alistair.
Aby mieć pewność, że projekt nie zostanie odrzucony przez lokalne władze budowlane, Mark zapoznał się z miejscowymi przepisami w Moray, które pozwalały na budowę domu o maksymalnej szerokości 7 m i wysokości półtora piętra. „Nam pasowało to idealnie” – uznali właściciele.
Państwo Sutherland przyzwyczajeni byli do wstawania wcześnie rano i ciężkiej pracy, co okazało się bardzo pomocne. Mieli też sprzęt do ciężkich prac ziemnych, co znacznie obniżyło pierwsze koszty. Na miejscu wylano fundamenty, do których przymocowano stalową konstrukcję. Zalano ją następnie metrową ścianą betonu, aby zwiększyć jej stabilizację.
Dom z zewnątrz obito drewnem cedrowym, połączonym z dużymi przeszkleniami.
„Byliśmy na miejscu każdego dnia” – wspomina Alistair, a Judith dodaje: „To było niezwykle przyjemne doświadczenie.”
Lokalizacja: Moray w Szkocji
Powierzchnia domu: 208m2
Koszt budowy: 272 500 £
Czas budowy: 40 tygodni
Obecna wartość: 400 000 £
Tekst: nowoczesna STODOŁA