Projekt Ochag House „zmusił nas do zastanowienia się nad tym, czym jest białoruski styl budownictwa i jak go można zastosować w praktyce” – piszą architekci. „Aby to ustalić, postanowiliśmy zgłębić historię i spróbować zrozumieć, jak żyli nasi przodkowie, jakie było ich otoczenie i jak rozwijało się ich życie. W tym procesie analizy zidentyfikowaliśmy kilka cech charakterystycznych dla białoruskich chat, rozważając stosowane materiały i ogólne wytyczne architektoniczne. Te cechy główne umożliwiły nam w sposób wyraźny określić cały koncept projektowy.” W ramach analizy architekci ustalili, że „sercem” każdej białoruskiej chaty był piec. W białoruskim stylu życia zawsze odgrywał on ważną rolę – był głównym miejscem, wokół którego skupiało się życie domowników, był też symbolem ciepła i stabilizacji. W Białorusi wierzono nawet, że kiedy braknie węgla w piecu, oznaczać to będzie kłopoty, co potwierdza symboliczne znaczenie domowego paleniska w świadomości Białorusinów. Miejsce w pobliżu pieca zawsze było główną przestrzenią domu i pełniło różne funkcje. Na piecu urządzano miejsce do spania, a samo palenisko służyło do gotowania, ogrzewania, suszenia grzybów itp.
Zgodnie z takimi założeniami architekci rozplanowali dom Ochag. Palenisko ma tu znaczenie symboliczne i jest sercem całego domu, łącząc też różne funkcje, dzięki połączeniu przestrzeni kuchni, jadalni i miejsca odpoczynku.
Architekci zdecydowali się oprzeć projekt na głównych cechach charakterystycznych białoruskich chat, ale zinterpretować je w taki sposób, by pasowały one do nowoczesnej kultury. Tradycja stała się dla nich inspiracją w poszukiwaniu rozwiązań, które będą pasowały zarówno do białoruskiej kultury, jak i potrzeb współczesnego człowieka.
„Nasz projekt jest tylko małym krokiem na długiej drodze do zrozumienia i stworzenia nowego, odmienionego stylu białoruskiej architektury”- piszą architekci.
Lokalizacja: Białoruś
Tekst: nowoczesna STODOŁA