Rustykalne wnętrze
Ten nowoczesny dom z mnóstwem rustykalnych elementów został zaprojektowany przez studio JLF + Associates dla młodej, pięcioosobowej rodziny mieszkającej w mieście Jackson w amerykańskim stanie Wyoming.
– „Ta hybryda wpływów miejskich i zachodnich łączy w sobie ponadczasowe materiały – drewno, kamień i stal kortenowską – ze świetlistymi, współczesnymi elementami” – informują twórcy projektu.
Budynek powstał na 14-hektarowej nieruchomości o górskim charakterze, znajdującej się na zboczu wzgórza, porośniętej dorodnymi osikami. Miejsce to zdeterminowało cały projekt, a architekci chcieli, by architektura, która tu powstanie, wyrastała wprost z krajobrazu. Dużą rezydencję, która przypomina raczej „gospodarstwo”, rozbili na kilka mniejszych, łączących się ze sobą budynków, które rozchodzą się na boki zgodnie z ukształtowaniem terenu.
W samym centrum „gospodarstwa” znajduje się wejście, które wita gości wiejską, drewnianą werandą. Po lewej stronie powstał domek dla gości, garaż oraz schowek na narzędzia, a wszystkie elementy zostały pozornie wbudowane w zbocze. Zielony dach domku dla gości porastają dzikie trawy oraz szałwia. Po prawej stronie od wejścia znajduje się kamienna konstrukcja, która mieści kuchnię i salon. Za nią urządzono skrzydło domu, które tworzy część sypialną rezydencji wraz z małą, drewnianą chatą o ponadczasowej, wiejskiej estetyce.
Projekt wyróżnia nowoczesny charakter, który umiejętnie połączono z elementami rustykalnymi. Całość zabudowań otoczono pięknymi krajobrazami i zachwycającymi, górskimi widokami. Architekci zadbali o to, by w przestrzeniach dziennych domu maksymalnie wykorzystać naturalne cechy działki i górzyste pejzaże, wstawiając ogromne przeszklenia i maksymalnie podnosząc sufity. Wykorzystane tu materiały, czyli naturalny kamień i ręcznie ciosane drewno. Wprowadzają one zachwycającą, ciepłą estetykę, która w połączeniu ze stalą i szkłem nabiera bardziej nowoczesnego charakteru. W wielu miejscach można dostrzec meble z połowy wieku, które projektanci umiejętnie zestawili z bardziej współczesnymi elementami, prezentując je na zasadzie kontrastu. Podłogi wykonano z najwyższej jakości drewna, pochodzącego z rzadko pozyskiwane kasztana amerykańskiego.
Jasną paletę materiałów zainspirowano naturalnym otoczeniem domu. We wnętrzach dominują więc naturalne odcienie zieleni, błękitu, brązów i beżu.
W domu zrezygnowano z formalnej jadalni, dopasowując wnętrza do współczesnego stylu życia młodej rodziny. Zamiast tego pojawia się kilka prywatnych przestrzeni, w których można zjeść wspólny posiłek, w tym przytulne miejsce na zewnątrz.
Krajobraz
Zachwycające krajobrazy stały się istotną częścią projektu, czego przykład widoczny jest nawet w łazience przylegającej do sypialni głównej. Właściciele byli gotów zrezygnować z dużych luster nad umywalkami na rzecz panoramicznego widoku na wyrastające w oddali góry. Nic dziwnego – w ten sposób zapewnili sobie piękny początek każdego dnia.
Projekt firmy JLF + Associates doceniono przez specjalistów z branży, zdobywając tytuł „Domu roku 2016” w magazynie „Mountain Living”. Uznano go w nim za „najlepszy przykład doskonałej, wiejskiej architektury”.
– „Umieszczone na szczycie Teton gospodarstwo wydaje się być synonimem miejsca, ale jest zaskakująco wyrafinowane” – czytamy w podsumowaniu.
Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA
Lampy jak w projekcie, można znaleźć na Ramko:
https://nowoczesnastodola.pl/materialy/ramko/