Dom Mallarauco położony jest w środku lasu sekwojowego

Partnerzy

O inspiracji

Dom Mallarauco położony jest w środku lasu sekwojowego posadzonego pod koniec XIX wieku. To miejsce oddalone od Santiago w Chile o około 40 km. Przez całą działkę przepływa naturalny strumień, który tworzy naturalne stawy i sprzyja rozwojowi roślin wodnych. To idylliczna sceneria, którą w pełni wykorzystali architekci z firmy OF Arquitectos, tworząc tu niezwykły dom wakacyjny.Architekci podeszli do projektu z pełnym zrozumieniem miejsca i ich pierwszą decyzją było rozłożenie całego domu na kilka elementów. W ten sposób można było zachować wszystkie sekwoje, co było też życzeniem klienta. Drugą decyzją architektów było stworzenie całej konstrukcji oraz ścian działowych domu z prefabrykowanego systemu drewnianego. Pozwoliło to zminimalizować czas pracy, ograniczyć wpływ na środowisko całej działki i zachować wszystkie rosnące tu dorosłe drzewa. Poza tym taki system pomógł stworzyć więzy z lasem, wykorzystując drewno jako  dominujący materiał budowlany.

Poszczególne elementy nowoczesnej STODOŁY, która w całości ma powierzchnię 450 m², łączy zewnętrzna kładka, która organizuje też sposób poruszania się wokół budynku. Rozłożenie różnych części konstrukcji stworzyło nie tylko centrum domu, ale też nowe relacje z otoczeniem. Dzięki temu różne pomieszczenia mają nie tylko różne funkcje, ale też prezentują inne widoki.

Główny pawilon, w którym mieści się kuchnia, salon i sypialnia główna, znajduje się od frontu polany leśnej i działa jak granica między lasem oraz polaną, stanowiąc też bramę do całego projektu. Pawilon ten otwiera się na bardziej słoneczną przestrzeń od północy, gdzie znajdują się basen, sauna oraz tarasy zewnętrzne. Sypialnie główną ulokowano od wschodu i otwiera się na widoki na winnice i dolinę Mallarauco.

Z budynku głównego przechodzi się do pawilonu dla gości, który znajduje się między strumieniem i lasem. W tej konstrukcji powstały sypialnie dla gości, sypialnie dla dzieci oraz drugi poziom loftowy z aneksem kuchennym, gdzie goście mogą odpocząć i samodzielnie przygotować sobie coś do jedzenia.

Trzeci pawilon to tzw. „quincho”, który jest całkowicie „zanurzony” w przestrzeni leśnej. Budynek ten zaprojektowano w taki sposób, by podkreślić relacje architektury z miejscem i otoczeniem. Wykorzystuje on też łagodną bryzę, która odczuwalna jest w lesie w okresie letnim. W chłodne noce mieszkańców chroni system składanych żaluzji oraz drzwi przesuwne. Pod kątem użyteczności to centralne miejsce projektu, ponieważ służy jako główne miejsce spotkań domowników i gości.

Wszystkie pawilony zostały pomalowane takim samym ciemnym kolorem, dzięki czemu cała architektura doskonale integruje się ze swoim leśnym otoczeniem.

Lokalizacja: Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA