Projekt tego letniego domu nawiązuje do typowych dla swego region winnic. Jego ostra kubatura pasuje do otoczenia, a dodatkowo podkreśla ją jeszcze prostota i jednolity wygląd całego budynku.
Letni dom w południowej Burgenlandii, czyli wysuniętym na wschód kraju związkowym Austrii, zaprojektowało biuro Judith Benzer Architektur. Właściciele domu marzą docelowo o stworzeniu tu piwnicy na wino z miejscem do produkcji własnych wyrobów, więc architekci spełnili to życzenie tworząc pomieszczenie wzorowane na typowym dla tego regionu Kellerstöckel. To tradycyjny dom ze starą piwniczką na wino, należący zwykle do miejscowych wytwórców wina.Piwniczka na wino obejmuje pomieszczenia do przechowywania i produkcji wina, a nad nią znajdują się pomieszczenia mieszkalne. W tym przypadku piwniczkę wykonano z żelbetu, a znajdujące się powyżej elementy wykonano prawie wyłącznie z drewna. Elementy tej drewnianej konstrukcji celowo nie zostały ukryte. Stały się tym samym istotną częścią całego projektu. Odsłonięty beton i stal są przeciwwagą dla dużej ilości drewna, wykorzystanego w tym projekcie na rzeczywiście dużą skalę. Celowo materiały pozostały wykorzystane w prostej formie, bez dodatkowej obróbki, tworząc razem spójną, homogeniczną całość.
nowoczesna STODOŁA będzie wykorzystywana głównie latem. W związku z tym stworzono elewacyjny „płaszcz”, którym „okrywa się” dom na zimę, całkowicie go zamykając. Tym samym w okresie, kiedy budynek jest nieużywany, po przesłonięciu wszelkich przeszkleń staje się on jeszcze bardziej spójny ze swoim otoczeniem. Rozwiązaniem zastosowanym w tym przypadku przez architektów są składane lub opuszczane drewniane żaluzje. Stapiają się one z pozostałą częścią elewacji. W lecie te elementy pełnią inną funkcję, chroniąc wnętrze przed przegrzaniem i zapewniając cień w miejscach, w których słońce operuje zbyt mocno.
Spójną częścią budynku jest również modrzewiowy taras, który zaprojektowano tak, by symulował cień samego budynku.
Lokalizacja: Burgenlandia, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA