La Escocesa House

DUB Arquitectura Fernando Schapochnik
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

La Escocesa to elastyczny pensjonat, który został zbudowany w celu wspierania domu rodzinnego. Posiadłość położona jest na płaskich równinach „Pampy” w prowincji Buenos Aires w Argentynie.

Ten dom ma działać w kilku różnych sytuacjach. Zintegrowany więc, ale źle skonfigurowany dom został zaprojektowany w 4 modułach, które go tworzą. Moduł dużej kuchni/jadalni, moduł dwupokojowy, moduł dzielonej łazienki oraz duża przestrzeń wielofunkcyjna na poddaszu. W ten sposób każdy moduł włączono oddzielnie w zależności od zastosowania. Starano się, aby kształt domu towarzyszył wybudowanej preegzystencji w gospodarstwie. Miał pozwalać również na rozwój w przyszłości, jeśli to konieczne. Z tego powodu dla domu z zewnętrznym korytarzem wybrano kształt pasa. To wszystko aby można go było rozszerzyć w kierunku północno-wschodniej elewacji w sposób elastyczny. Centralne patio jest jądrem połączenia wszystkich części domu, służąc jako zewnętrzna sala dystrybucyjna oraz przestrzeń do spotkań i kontemplacji otaczającego i wiecznego krajobrazu.

Głównym celem przy wyborze materiałów wykończeniowych do przegród zewnętrznych budynku była niska konserwacja lub jej brak. Na elewacje zewnętrzne i wnętrza łazienek wybrano blachę fałdową, a do wnętrz wybrano sklejkę.

Pomimo tego, że znajduje się w bardzo gorącym obszarze, La Escocesa nie jest podłączona do sieci i wymaga bardzo niewielkiej klimatyzacji przez cały rok. To dlatego, że wdrożono strategie projektowania środowiskowego. Wszystkie pokoje mają naturalną wentylację krzyżową i stałą ochronę przed słońcem, a powierzchnie szklane są zminimalizowane w orientacji południowej i zachodniej. Podobnie wszystkie pokoje mają naturalne oświetlenie. W łazienkach i korytarzach zaprojektowano świetliki tak, aby uzyskać minimalne zużycie światła sztucznego. Dodatkowo dom ocieplono płaszczami z owczej wełny, dopasowującymi swoją grubość w zależności od orientacji.

Ekologia łatwiejsza z Grenton Smart Home

Ta nietypowa bryła od od DUB Arquitectura zasługuje na uznanie ze względu na ergonomię konstrukcji oraz wybór użytych materiałów. Dom wietrzy się sam, dzięki specyficznej budowie, pobiera energię ze słońca poprzez panele PV. Jedyne czego potrzebuje to odpowiedniego systemu, który dobrze odczyta dane z czujników, optymalnie zarządzi nadwyżką energetyczną i zdecyduje, jakie urządzenie powinno działać pierwsze w myśl zasad ekologii.

Lokalizacja: Veinticinco de Mayo, Argentyna
Tekst: nowoczesna STODOŁA

SYSTEM INTELIGENTNEGO DOMU

Grenton Smart Home