Księgarnia w domu

Todot Architects and Partners Jinbo Choi
Partnerzy

O inspiracji

Projekt „Book Strolling House” to niezwykłe miejsce, w którym na stałe mieszkają książki. Całość zaprojektowała firma Todot Architects and Partners dla nauczyciela, który wraz z rodziną chciał zamieszkać w domu, który stanie się też „duchowym schronieniem” dla dzieci z miasta Pyeongtaek-Si w Korei Południowej.

Projekt o powierzchni 296 m² miał służyć nie tylko jako stały dom dla rodziny, ale miał też pełnić funkcję księgarni i niewielkiego pensjonatu, wykorzystując swą malowniczą lokalizację nad jeziorem Pyeongtaek. Właściciel, który kiedyś prowadził tradycyjną szkołę dla dzieci, miał dość tego, jak szkoła stawała się „polem bitwy” dla młodych ludzi, którym na każdym kroku „wkuwano” wiedzę do głowy. Odkrył, że najlepiej spędzał czas na czytaniu z dziećmi książek i tak obudził w sobie marzenie, by w pełnym konkurencji życiu w mieście pracować nad czymś co nadaje mu sens, prowadząc przy tym wraz z rodziną zdrowszy styl życia.

Dwie funkcje domu

Największym wyzwaniem dla architektów było stworzenie jednego miejsca, które bezproblemowo połączy prywatne życie z pracą. Trzeba było więc stworzyć jasne relacje między dwoma funkcjami, wykorzystując w pełni typowe dla nich cechy – domu i księgarni.

– „Konwencjonalną funkcją księgarni jest oczywiście sprzedaż książek, ale my postanowiliśmy skupić się na stworzeniu odpowiedniego środowiska do czytania książek dla dzieci i z dziećmi, co zdaniem klienta było bardziej znaczące. Pod względem samego projektowania domu połączonego z księgarnią ważne było wykreowanie całości w taki sposób, aby codzienne życie rodziny nie było zakłócane przez osoby odwiedzające księgarnię” – wyjaśniają architekci.

Z tego powodu dom i księgarnię ulokowano na działce tak, aby były od siebie nieco oddalone, uzupełniając jednak swoje funkcje. Dom i księgarnia zwrócone są w stronę jeziora, wykorzystując mocne strony pięknej lokalizacji, ale dom został cofnięty w tylną część działki, aby minimalnie ograniczyć widok domu od strony części publicznej. Dwa osobne budynki o konstrukcji drewnianej mają wyraźnie różne formy. Księgarnia ma dwuspadowy dach i w całości została wykończona białą blachą, nawiązując do archetypów tradycyjnych domu. Z kolei część mieszkalna ma inny kształt i drewniane wykończenie, przypominając zastawione książkami regały, co podkreślają jeszcze regularnie rozmieszczone okna i wystające elementy ścian. Zarówno forma domu, jak i materiały wykończeniowe, tworzą wyraźny kontrast między dwoma budynkami.

Księgarnia w domu

– „Założeniem projektowym księgarni, która miała przypominać dom, było zapewnienie odwiedzającym, zarówno dorosłym jak i dzieciom, wygody, którą zapewnia normalny dom, a także wprowadzenie podłóg o różnych poziomach. Kolejnym aspektem było też stworzenie wrażenia, jakby – patrząc na księgarnię z domu – patrzyło się na jego odbicie. Okna, ciągnące się do sufitu tworzą wycięcia w długiej masie budynku i aktywnie łączą go z otoczeniem. Wykończenia wnętrza z drewnianej sklejki minimalizują różnice między stroną zewnętrzną i wewnętrzna domu, naturalnie łącząc je z krajobrazem. Chcieliśmy, by dzieci biegały dookoła i czytały książki bez wyczucia wyraźnej granicy między wnętrzem a zewnętrzem” – wyjaśniają twórcy projektu.

Dzięki rozstawieniu okien w sposób regularny wszyscy członkowie rodziny dzielą się podobnymi widokami, które zmieniają się wraz z porami roku, nie tracąc spójności przy poruszaniu się po domu. Sam widok księgarni nie zakłóca też ostatecznego odbioru otoczenia.

– „Chcieliśmy, by całość bardziej przypominała wioskę niż pojedynczy dom” – dodają architekci, wyjaśniając nakładanie się bryły księgarni na otaczające dom krajobrazy.

Lokalizacja: Korea Południowa
Tekst: nowoczesna STODOŁA