„Dom Bregenzerwald”
Architekci ze studia Bernardo Bader Architekten są wielbicielami ekonomicznych i funkcjonalnych walorów „domu Bregenzerwald”. Jak można osiągnąć współczesną jakość życia dzięki tej typologii zgodnej z krajobrazem?
„Dom Bregenzerwald” miał ogromny potencjał, ze względu na wymiary domów, ich różnorodność i sposób ich wykorzystania. Aspekty życia, pracy i przechowywania wszystkiego odbywały się w jednym tomie pod wspólnym dachem. Kształt, bryła, prostokątna, bez wybrzuszeń i zwężeń: precyzyjna kulturowa interwencja w traktowaną z szacunkiem przestrzeń naturalną. Zgodnie z tą tradycją House Buchen może również przykuwać uwagę koncentracją na formie, jej wymiarach i jedności. Mocnym motywem domu jest krajobraz i rozwinięta topografia. “Zadbaliśmy o to, aby interwencje w budynku były jak najmniejsze”. Zamiast piwnicy, która wymaga zarówno wykopów, jak i ścian oporowych oraz betonu, zaproponowano naprawdę duże poddasze. Takie podejście dyscyplinuje możliwie najmniejszy ruch ziemi i pomaga precyzyjnie umieścić domy w krajobrazie.
Wejście do House Buchen prowadzi przez mały ganek wejściowy od frontu. Stamtąd w głąb budynku prowadzi długi i bardzo szeroki korytarz mieszkalny, klasyczny typ korytarza środkowego. Plan piętra zorganizowano jako amfiladę komnat, które ostatecznie zostają rozbite na przestronną strefę pomieszczeń w postaci kuchni i pokoju dziennego. Ściany pomieszczeń spiżarni, jak i te z systemem grzewczym solidnie odlano z betonu w drobnym szalunku z desek. Stanowią one rdzeń domu i zapewniają niezbędną masę konstrukcyjną. Wszystkie podłogi i sufity domu oraz pozostałe ściany są wyłożone drobnoziarnistym świerkiem. Zredukowane, ale bardzo staranne wykonanie pokoi, z ich dostojnym wyposażeniem, wyraża wysoki poziom kultury życia „Wälderhaus”.
Wyjątkową cechą domu jest tzw. „Schopf”, przypominający werandę ganek wybudowany od słonecznej strony okapu, który jest wkomponowany w szkielet drewnianej konstrukcji. Przestrzeń House Buchen jest cudownie wszechstronna i poprawia życie rodzinne wraz ze zmianą pór roku. Teraz stoi tam oczywiście – jak stodoła na łące – w wiejskim otoczeniu, prosty drewniany budynek z dwuspadowym dachem. “Dla nas najważniejsze jest to, że powstała wartość dodana. Wartość dodana, która wyrosła nie tylko z tradycji, ale z położenia i ukształtowania terenu, tworząca w szczelinach przestrzeń dla bieżących i długofalowych potrzeb rodziny”.
Lokalizacja: Fontanella, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA