Dwóch architektów z Oberammergau zbudowało dom dla rodziny w Trauchgau. Kontynuowali regionalną kulturę budowlaną w zrównoważony, zorientowany na przyszłość sposób i używając niekonwencjonalnych materiałów.
Celem było stworzenie budynku, który swoim kształtem i materiałami łączy się z lokalizacją i kulturą budowlaną wschodniego Allgäu. Jako wydłużoną, poziomą strukturę ze spadzistym dachem. Jest to wyraźnie współczesne, jak drewniana konstrukcja panelowa na lekkim betonie. Niełatwo było jednak wprowadzić wciąż dość niekonwencjonalny materiał budowlany z lekkiego betonu i blaszanego dachu w ramach przestarzałego planu zagospodarowania przestrzennego.
Korzyść dla architektów była jednak oczywista. „Oprócz bardzo dobrych właściwości izolacyjnych, lekki beton ma dużą zdolność magazynowania dzięki swojej gęstości materiału. Zimą wytworzone ciepło pozostaje w środku. Promienie słoneczne są również wychwytywane przez wielkoformatowe otwory od strony południowej i gromadzone w grubych betonowych ścianach. Stamtąd jest stale uwalniany do pomieszczenia. Z kolei latem ściany w nocy wychładzają się, a w ciągu dnia dzięki niskim temperaturom powierzchni pobierają ciepło z wnętrza. W połączeniu z niskim poziomem promieniowania słonecznego z wysoko położonego słońca na południu przeciwdziała to przegrzaniu”.
Dom stoi na północnej granicy posesji, cofnięty od ulicy. Pozostawia wystarczająco dużo miejsca na „rąbanie drewna, wieczorne leżakowanie, pogawędki i plotki”. Boczny budynek natomiast wzdłuż ulicy chroni południową część nieruchomość od ruchu ulicznego i wścibskich oczu. Na parterze przewidziano przestrzeń mieszkalną. Pojedyncza klatka schodowa łączy się z piętrem sypialni. Architekci zaplanowali parter i piętro jako dwie niezależne jednostki mieszkalne, tak aby w razie potrzeby dom nadal nadawał się dla rodziny nawet za 50 lat.
Lokalizacja: Trauchgau, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA