Chata w Górach Izerskich

Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Architekt Stanislav Fiala jest jedną z najwybitniejszych postaci czeskiej sceny architektonicznej. Przyznaje, że ma szczęście do klientów, którzy znają się na jego pracy. Współpraca z wieloletnim przyjacielem, dla którego rodziny zaprojektował „domek” w Górach Izerskich, również była zabawna i pełna pomysłów. Dom swoją formą kojarzy się z dawnymi budowlami karkonoskimi i izerskimi.

Na spotkaniach z architektami cieszę się między innymi z tego, że poznaję ich środowisko pracy. Spotkanie ze Stanislavem Fialą i jego nowym miejscem pracy jest na szczycie mojego prywatnego rankingu. O jego zrealizowanym projekcie chaty w Górach Izerskich rozmawialiśmy na jedynym odrestaurowanym piętrze barokowego pałacu Šporka przy ulicy Hybernská, którego wnętrza zostały gruntownie przebudowane w 1926 roku przez Josefa Gočára. Nie dziwię się, że tutaj rodzą się tak świetne pomysły.

Idea

„Starałem się zaprojektować chatę tak, aby nikt nie miał wątpliwości, że to górska chata z poszanowaniem materiałów i tradycyjnych metod budowlanych. Dom jest pełen starych technologii, które wykorzystaliśmy do stworzenia koncepcji nowoczesnego mieszkania. Tak, mimo że forma nawiązuje do dawnej konstrukcji chałup izerskich, dzięki przeszklonej elewacji południowej i trzem szczytom udało nam się doświetlić wnętrze i połączyć je z zewnętrzem. Funkcję tę ponownie pełni taras wzdłuż głównego piętra mieszkalnego ”- wyjaśnia architekt Fiala. Tradycyjny długi grzbiet, biegnący wzdłuż konturu, przecina pionowy statek ze szklanym szczytem otwartym w dolinę. Dach dwuspadowy ugina się lekko, ponieważ opiera się na konstrukcji wiązarowej poddasza, która jest najstarszą metodą budowy stropów. Nagie pnie leżały obok siebie, a następnie ułożono na nich pokruszoną glinę z otrębami. Tutaj attyki są użyte w niekonwencjonalnej formie

Projekt

„Podczas długiego procesu projektowania i samej budowy nieco odeszliśmy od mojej pierwotnej koncepcji. Chciałem, żeby domek i życie w nim było bardziej spartańskie. Dlatego zaprojektowałem tylko jedno źródło ciepła, cylinder, który mój klient i ja zaczęliśmy nazywać Golemem. Przenika przez wszystkie kondygnacje i stanowi ciepły środek domu. Na górnym poddaszu, które łączy się z wejściem, oprócz garderoby i suszarki kryje się również przeszklona sauna i łazienka, w dolnej części mieszkalnej znajduje się kominek, kuchnia z piecem oraz dwie łazienki z WC. W końcu jednak zwyciężyła chęć komfortu i dodano kolejne źródło ciepła z podziemnych studni.

Konstrukcja

Chata opiera się na kamiennej podwalinie. Kamienna ściana to miejsce, w którym dom jest zimą otoczony śniegiem. Taras wyściełający przeszkloną ścianę głównego piętra mieszkalnego można zamknąć. Opuszczony i ogrodzony dom wygląda wtedy jak zwykła STODOŁA. Szczyty boczne wyłożone są deskami, które w regularnych odstępach przeplatają się z oknami. Umożliwiło to doświetlenie wiązarów większej ilości światła i stworzenie przestrzeni dla większej liczby pomieszczeń.

Widok na gorące centrum domu, zwane Golemem. Gliniana ściana kominka promieniuje ciepłem i ogrzewa całe pomieszczenie. Na suficie wyraźnie widać system konstrukcji poddasza, najstarszy w historii system konstrukcji stropów.

Lokalizacja: Góry Izerskie, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA