Estończycy od wieków byli „mieszkańcami lasów”. Ich doświadczenie w budowaniu z drewna sięga trzech tysiącleci przed naszą erą, kiedy powstawały pierwsze drewniane konstrukcje, zwane „koda”. W wolnym tłumaczeniu słowo to oznacza „izbę” lub „komorę”. Poprzez różne tradycje i zwyczaje, to właśnie „koda” ze swą prostą, archaiczną architekturą stała się podstawą dla bardziej skomplikowanego etosu, który obecnie zwany jest „estońską tożsamością”.„Koda” jest jednym z najstarszych słów estońskich, co nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że pierwotnie oznaczało po prostu miejsce do życia. Z czasem pojawiły się jednak zupełnie nowe znaczenia, które jednak zawsze nawiązywały do pierwotnego charakteru tej nazwy, mocno zakorzenionej w estońskiej kulturze.
Koncept klasycznej „kody” został wykorzystany właśnie w tym projekcie, opracowanym przez architektów z firmy KUU architects. Archaiczna forma budynku została jednak oczywiście zmodernizowana, zyskując m.in. na funkcjonalności.
Chata, zbudowana w estońskiej wsi Muraste, składa się z trzech elementów w typie „koda”, a całość liczy 77 m2. W jednym z elementów mieści się sauna, w drugiej salon z kuchnią, a w trzecim jedna sypialnia z łazienką. Dwie ostatnie konstrukcje są ze sobą połączone bezpośrednio, przylegając do siebie bokami. Między główną częścią domu a sauną powstał duży taras, który łączy wszelkie funkcje letniego domku oraz tworzy zewnętrze, ale zaciszne „gniazdka”, umożliwiając schronienie się przed wiatrem.
Duże okna domu skierowane są na północ, otwierając wnętrze na widoki Morza Bałtyckiego, ale też na południe, dzięki czemu wpada do wnętrza więcej naturalnego światła. Pomieszczenia są jasne, a zbiegający się do środka, wysoki sufit doświetlony został dodatkowo dzięki instalacji oryginalnych, trójkątnych okien, które „wciągają” słońce do wnętrza.
Cały domek ma drewnianą konstrukcję, którą obito naturalnym drewnem modrzewiowym, stosując je zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i na samym dachu. Jedynie sauna została pomalowana olejem smołowym.
Lokalizacja: Estonia
Tekst: nowoczesna STODOŁA