Maskownica rynien w systemie Galeco STAL2 i Galeco BEZOKAPOWY, ma za zadanie w estetyczny sposób ukryć system rynnowy.
Stworzona została, aby w nowoczesnym budownictwie, m.in. w tzw. nowoczesnych STODOŁACH, system rynnowy wkomponował się w bryłę budynku.
W związku z tym, że nie jest to tradycyjny, najbardziej popularny system rynnowy, jak np. system półokrągły Galeco STAL, montaż maskownicy dla wielu jest czymś nowym i sprawia pewne problemy montażowe.
Wraz z portalem „Dom szyty na miarę” stworzyliśmy materiał, który w dużej mierze rozwieje te wątpliwości.
Maskownica podsufitkowa to element przeznaczony do stalowych systemów rynnowych o przekroju kwadratowym (Galeco STAL2). Umożliwia estetyczne przysłonięcie ciągu rynnowego i jego mocowania, a jednocześnie pozwala na łatwy montaż podsufitki.
Maskownica ma wysokość 12,6 cm. Zatrzaskuje się ją w dolnych częściach haków rynnowych. Jej dolna część jest wyprofilowana zgodnie z kształtem listwy dostępnej w systemie podsufitki Galeco NOVA, ale pasuje też do innych typów podsufitki o grubości konstrukcyjnej do 15 mm. Okapnik umieszczony na spodzie odpowiada za odprowadzanie wody z maskownicy poza okap.
Maskownicę montuje się wtedy, kiedy cały system, łącznie z pionami spustowymi, jest już gotowy. Wystarczy wówczas wpiąć ją w zamki haków rynnowych. Aby jednak owa instalacja przebiegła bez kłopotów, najpierw, jeszcze na etapie montażu rynien, musimy zadbać o:
Do montażu systemu należy użyć specjalnych haków doczołowych z dolnymi zamkami, w które wpinana jest później maskownica. Dzięki temu rozwiązaniu maskownice mogą też zostać w łatwy sposób zdemontowane z haków na potrzeby konserwacji i czyszczenia rynien systemu.
W odróżnieniu od standardowego orynnowania, które powinno mieć spadek ok. 3 mm / 1 m, systemy rynnowe z maskownicą należy montować ze spadkiem minimalnym, czyli ok. 1 mm / 1 m, a wręcz poziomo. Większe odchylenia mogą uniemożliwić później wpięcie maskownicy lub wpłynąć negatywnie na estetykę systemu.Maskownica podsufitkowa GALECO ma długość 2 m. Wzdłuż ciągu rynnowego kolejne elementy łączy się na styk, przy pomocy wewnętrznych i zewnętrznych łączników. Są uformowane odpowiednio do przekroju maskownicy, więc ich montaż jest intuicyjny. W miejscach zmiany kierunku stosuje się wewnętrzne i zewnętrzne narożniki. Zakończenia maskownicy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rynien, zamykamy zaślepkami – prawą i lewą (pamiętajmy, że nie zastępują one właściwych zaślepek rynnowych, montujemy je niezależnie!). Akcesoriów nie łączy się z maskownicą w sposób trwały (klejem czy wkrętami), jedynie przez spasowanie. To ważne dla zapewnienia swobody odkształceń termicznych.
Podczas montażu powinniśmy zwrócić uwagę na:
Aby maskownica sprawnie zatrzasnęła się w zamkach, przy każdym haku musimy ją docisnąć. Zwróćmy uwagę, aby robić to stanowczo, ale kontrolowanie, całą dłonią, nie uderzając. Inaczej powierzchnia maskownicy może ulec deformacji, co niekorzystnie wpłynie na estetykę systemu.
- właściwą kolejność elementów w narożnikach
Najpierw montujemy jedną maskownicę, następnie na nią nasuwamy narożnik, a potem w niego wsuwamy drugą maskownicę.
- podcięcia w miejscach odpływu
Wewnętrzny dolny listek maskownicy przeszkadza w spasowaniu przy odpływie i musimy go podciąć. Po przymierzeniu maskownicy do odpływu, wykonujemy nacięcia w odległości 13 cm od siebie (każde 6,5 cm od osi symetrii pionu spustowego). Następnie odginamy listek w górę, a maskownicę wpinamy w zamki haków.
Pamiętajmy też, że do podcinania maskownicy czy cięcia jej pod wymiar potrzebne będą nożyce do blachy. Nie wolno używać elektronarzędzi, które mogłyby uszkodzić rdzeń i powłokę stalowych elementów.