Energooszczędny design, integruje się z naturą

WILLEMSENU
Partnerzy

O inspiracji

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wielu klientów zaczyna zastanawiać się czy trzeba dbać o panele słoneczne, aby działały prawidłowo i pozwalały pozyskiwać darmowy prąd ze Słońca przez wiele lat. Jedne z częściej powtarzających się pytań dotyczą serwisu oraz czyszczenia modułów. Czy jest to konieczne? A jeśli tak, to w jaki sposób należy się tym zająć? Zapytaliśmy o to eksperta w branży fotowoltaicznej – firmę Edison Energia.

Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Polsce pracuje już blisko 700 tys. instalacji fotowoltaicznych, a do końca 2021 r. ma być ich prawie milion. Fotowoltaika jest popularna ze względu na możliwe do uzyskania oszczędności
i wygodę. Na co dzień nie trzeba wysiłku, żeby pozyskiwać energię ze Słońca i tym samym obniżać rachunki za prąd. Ważne jednak, aby pamiętać o kilku elementarnych zasadach, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie urządzeń w następnych latach.

Jak dbasz – tak masz

Instalacja fotowoltaiczna, podobnie jak samochód – aby działała niezawodnie przez wiele lat wymaga dbania o jej stan. Przeprowadzanie szczegółowych kontroli stanu konstrukcji i połączeń elektrycznych oraz wykonywanie pomiarów elektrycznych powinno wejść w nawyk każdemu posiadaczowi instalacji fotowoltaicznej.

W Edison Energia w ramach przeglądu nasz specjalista przeprowadza oględziny wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej, dokonuje analizy stanu modułów, inwertera, przewodów, zabezpieczeń elektrycznych oraz innych elementów instalacji – mówi Bartosz Majewski, Członek Zarządu ds. Operacyjnych Edison Energia.

Przeprowadzana jest także kontrola konstrukcji wsporczej oraz elementów mocujących pod kątem stabilności i wytrzymałości oraz ewentualnych śladów korozji i innych uszkodzeń – dodaje Agnieszka Kamińska-Strzelec, Szefowa Działu Serwisu Edison Energia.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, przeglądy elektryczne należy dokonywać nie rzadziej niż raz na 5 lat, jednak w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej zaleca się coroczną weryfikację.

Termowizja

Ciekawostką na rynku fotowoltaicznym stały się również pomiary termowizyjne pracy poszczególnych ogniw w panelach. Pozwalają one na szczegółowe określenie stanu modułów, np. po gradobiciu, kiedy podejrzewamy, że instalacja mogła ulec uszkodzeniu.

Mycie modułów fotowoltaicznych

 Instalacja fotowoltaiczna jest narażona na różne warunki atmosferyczne i może ulec zabrudzeniu. Na panelach fotowoltaicznych osadza się przede wszystkim kurz, pył czy też pyłki roślin albo martwe owady. Nie musimy angażować się w ich usunięcie – wystarczy poczekać na opady deszczu, które zazwyczaj usuwają wszelkie tego typu drobne osady.

Istnieją jednak zabrudzenia niemożliwe do usunięcia poprzez opady atmosferyczne. Chodzi przede wszystkim o ptasie odchody, które zasychają na powierzchni modułów.

Standardowe zanieczyszczenia paneli słonecznych powodują spadek mocy o kilka procent w porównaniu do idealnie czystej powierzchni modułów. Warstwa brudu może doprowadzić do ich przysłonięcia i w konsekwencji do zmniejszenia uzysku. Tak jak staramy się uniknąć zacienienia, tak powinniśmy uważać na stan i czystość posiadanych paneli.

W przypadku urządzeń elektrycznych należy wystrzegać się pochopnych, nierozważnych decyzji – a do takich należy samodzielna próba naprawy czy właśnie oczyszczenia instalacji. Błędne użytkowanie zakupionych urządzeń może doprowadzić w skrajnych przypadkach do pożarów czy porażeń prądem, więc to kwestia bezpieczeństwa – dodaje Bartosz Majewski, Członek Zarządu ds. Operacyjnych Edison Energia.

 Jeżeli inwestor mieszka przy ruchliwej drodze gruntowej, to po lecie z małą ilością opadów atmosferycznych, warto przemyć panele w okresie jesiennym, aby zapewnić jak największy uzysk.

Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się samodzielnego czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Warto w tym celu zatrudnić firmę zewnętrzną, która specjalizuje się w usługach tego typu.

Korzystając z usługi należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim należy unikać zbyt wysokiego ciśnienia wody. Dlatego nie należy sięgać po popularne myjki, mimo że ich użycie wydaje się najpraktyczniejszym wyborem

Zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić do mikrouszkodzeń. Należy unikać też wszelkich szorstkich gąbek i szczotek, które rysują powierzchnię panelu słonecznego –

mówi Agnieszka Kamińska-Strzelec, Szefowa Działu Serwisu Edison Energia.

Odradza się również stosowania silnych detergentów, które mogłyby wejść
w niekorzystną reakcję chemiczną z materiałami używanymi do produkcji modułów fotowoltaicznych – dodaje Agnieszka Kamińska-Strzelec.

Edison Energia posiada doświadczone ekipy serwisowe zlokalizowane w ponad
20 oddziałach na terenie całej Polski. Spółka realizuje usługi przeglądu i serwisu instalacji fotowoltaicznych dla własnych klientów, jak również inwestorów, którzy zdecydowali się na fotowoltaikę od innych firm. Dzięki wiedzy z ponad

20 000 zrealizowanych elektrowni słonecznych – na życzenie klienta – firma przeprowadza również audyt instalacji innych wykonawców.

Edison Energia najszybciej rozwijającą siępolską spółką energetyczną

Edison Energia to najszybciej rozwijająca się polska spółka energetyczna.

W 2020 roku zajęła 3. miejsce pod względem zainstalowanej mocy
w mikroinstalacjach, wśród firm objętych badaniem przeprowadzonym przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Oferuje innowacyjne rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, ciepła i optymalizacji zużycia energii. Każdego miesiąca realizuje ok. 1200 instalacji w gospodarstwach domowych i firmach. Współkształtuje kierunek polskiej transformacji energetycznej i jest aktywnym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej.

Więcej o Edison Energia znajdziesz tutaj

Architekt