Mostlikely Architecture łączy stary, uroczy dom z lat 50. XX wieku z nowym projektem domu rodzinnego w Klosterneuburg w Austrii. Zaprojektowana, aby stworzyć harmonijną przestrzeń życiową, która maksymalizuje wspaniałe widoki na Dunaj, rezydencja tworzy wewnętrzny dziedziniec i kilka pomysłowo połączonych obszarów ogrodowych. Pierwotnie planowano wyburzenie starego domu na przodzie wydłużonej działki, ale plan ostatecznie włącza go do nowego projektu, tworząc wyjątkową i zachęcającą strefę. Tak powstał projekt „Dwa domy i podwórko”.
Parter tworzy dużą otwartą przestrzeń, podzieloną na różne poziomy, które podążają za pochyłą działką. Ta formacja tworzy odrębne obszary przy zachowaniu hojności, gdzie wysokości pomieszczeń zmieniają się w sposób ciągły. W domu zastosowano w dużej mierze wyeksponowaną materialność betonu, z inkrustowaną strukturą desek na suficie, chropowatymi powierzchniami ścian i gładką podłogą.
Duże przesuwne drzwi i okna łączą wewnętrzny dziedziniec z przestronnym ogrodem z tyłu, podczas gdy pionowe otwory zwiększają otwartość, z okrągłym wycięciem w suficie parteru wyznaczającym środek domu. W okrągłym wycięciu na środkowym poziomie rozpięta jest leżąca siatka, zapewniająca ekscytujące sytuacje przestrzenne. Fasada nowego budynku to minimalistyczny, ale żywy projekt, z dużymi składanymi okiennicami wykonanymi z drewnianych listew, które są kontynuacją czarnej metalowej konstrukcji pergoli na krótszym boku.
Okiennice tworzą stale zmieniającą się fasadę, która płynnie łączy się z naturalnym otoczeniem. Ogród na tyłach domu oferuje szeroki widok na Dunaj i dysponuje naturalnym basenem. Delikatny dwuspadowy dach od strony ulicy służy jako wiata, a drzewa na miejscu są starannie konserwowane, co nadaje domowi naturalny i organiczny charakter. Zespół projektowy przekształca stary budynek w pensjonat i pracownię, zapewniając dodatkową przestrzeń dla rodziny i gości.
Lokalizacja: Klosterneuburg, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA