Le Littoral to wakacyjna nieruchomość stworzona na wynajem przez kanadyjskie studio architektoniczne Architecture49. Budynek powstał w gminie Charlevoix w prowincji Québec w Kanadzie i inspirowany jest lokalną architekturą, choć architekci zinterpretowali ją w nowoczesny sposób, decentralizując np. wyższy poziom budynku.
Otoczenie
Dom położony na zalesionym terenie nad rzeką Świętego Wawrzyńca ma drewnianą konstrukcję, wykonaną z pozyskanego lokalnie drewna z certyfikatem FSC, potwierdzającym odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi. Na elewacji wykorzystano częściowo również certyfikowany biały cedr odmiany „eastern white cedar”.
Architekci starali się zminimalizować ingerencję w otoczenie i z tego powodu budynek został podniesiony, opierając się na zboczu tylko częściowo i uzyskując widok na rzekę i zatokę La Malbaie. Architekci zrezygnowali z podpiwniczenia, które wymagałoby „rozległych prac wykopaliskowych”.
Koncepcja
Dom ma niemałą powierzchnię 220 m2, a jego górny poziom oryginalnie przesunięto, wykraczając poza granicę niższego piętra i dla odróżnienia wykończono od zewnątrz lokalnie produkowanymi, malowanymi arkuszami blachy – materiałem często używanym w tym rejonie do pokrycia dachów zarówno budynków mieszkalnych, jak i gospodarstw rolnych. Na wyższym piętrze pod dwuspadowym dachem powstały przestronne pomieszczenia dzienne, czyli kuchnia, jadalnia i salon.
– „Z własnego doświadczenia wiemy, że podczas rodzinnych imprez zwykle znajdzie się jedna osoba lub dwie, które nie chcą dłużej imprezować i wolą iść do łóżka” – mówi Viviane Zhang, projektanka i kierowniczka projektu z firmy Architecture49. – „A jeśli próbujesz odpocząć, nie ma nic bardziej irytującego jak słuchanie głośnych ludzi czy odgłosy włączonej zmywarki. Chciałam więc, by sypialnie były maksymalnie ciche i by to osiągnąć, nie chciałam wprowadzać nad nimi żadnych publicznych pomieszczeń”.
– „Z tego właśnie powodu pomieszczenia takie jak kuchnia, jadalnia i salon, czyli w zasadzie całe górne piętro, przesunięto w bok, by oczyścić miejsce nad sypialniami” – wyjaśnia Zhang.
W ten sposób powstał też taras na poziomie wyższym domu, choć ogólny kształt budynku – jak mówi projektantka – był inspirowany lokalnymi budynkami wiejskimi, które są „proste i racjonalne”.
– „Skośne dachy są pod względem konstrukcyjnym bardzo racjonalne” – mówi Zhang. – „Dobrze chronią przed deszczem i śniegiem, a w Charlevoix potrafi spaść sporo śniegu! A funkcja ochronna to w końcu główna funkcja każdej elewacji i każdego dachu”.
– „Takie odniesienia architektoniczne utożsamiają też ten budynek ze swoim regionem, który jest pełen farmerów i wytwórców” – dodaje.
I rzeczywiście Le Littoral nawiązuje swym kształtem do wiejskich zabudowań, ale w tym przypadku widać nową interpretację, która jest jeszcze bardziej minimalistyczna.
– „Myślałam nad tym, dlaczego ludzie będą tam przyjeżdżać, w jakim środowisku chcą się znaleźć i jak będą korzystali z tej przestrzeni” – mówi Zhang. – „Odpowiedzi na te pytania miały wpływ na formę” – wyjaśnia.
Dom został postawiony w precyzyjnej osi, która od frontu zapewnia mieszkańcom widok na rzekę, a las jest widoczny z tyłu. Ogólny plan budynku dopasowuje się do kształtu gruntu.
– „Orientacja poszczególnych pomieszczeń i ich lokalizacja została pomyślana w taki sposób, by była też optymalna dla dogrzania i wychłodzenia danych przestrzeni. Przykładowo sypialnie zwykle wymagają mniej światła i muszą być chłodniejsze, więc umieściliśmy je na niższym poziomie” – wyjaśnia projektantka.
Projekt o nazwie Le Littoral powstał dla klienta, który chciał mieć wysokiej klasy dom wakacyjny, wynajmowany dla rodzin, przyjaciół lub współpracowników, dlatego też nieruchomość ma również basen, saunę, kominek i spa. W domu wygodnie może spać osiem osób dorosłych i pięcioro dzieci.
Lokalizacja: Charlevoix, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA