„Kiedy nieruchomość otoczona jest bujną zielenią, prawdopodobnie nie chcesz, aby dom przyćmił krajobraz”.
Takie było nastawienie architekta Jessa Fielda i projektantki Erin Martin, którzy stworzyli rezydencję w Napa Valley dla pary ze Środkowego Zachodu. Kiedy inwestorzy zdecydowali się założyć rodzinę, postanowili przenieść się do bardziej otwartego, sielankowego otoczenia. Szukając idealnego miejsca, trafili na małą winnicę w wiosce St Helena, która znajduje się w Dolinie Napa.
Impulsem do projektu Zinfandel było wykorzystanie środowiska ekologicznego Północnej Kalifornii – takiego, które obejmuje niszczycielskie pożary, porywiste wiatry i odnawiające się opady deszczu. Właściciele dążyli do tego, aby poszerzyć bogatą historię tej konkretnej działki, jednej z najstarszych uprawianych winnic Zinfandel w dolinie.
„Działka znajduje się w dolinie, a jedyne pionowe linie to wysokie drzewa rosnące w północno-zachodnim rogu” – wyjaśniają architekci. Ta specyfika sprawiła, że umiejscowiony dom osłania go jakby parawanem z drzew, sadowiąc go między drzewami i pozostawiając przestrzeń dziedzińca w centrum, gdzie obecnie znajduje się nowoczesny basen.
Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz nowoczesnej STODOŁY, widać inspiracje architektów i projektantów lokalną historią agrarną. Elewacja została wykonana z drewna, a dwuspadowe dachy wykończono blachą. Wewnątrz ciemne drewno oraz odsłonięte stalowe belki nawiązują do starych STODÓŁ, w których dawniej gromadzono siano. Dom jest pełen przestronnych, wypełnionych światłem przestrzeni. W części centralnej znajduje się strefa publiczna, a sypialnie ulokowane są w dwóch skrzydłach. Duże, szklane drzwi otwierają się tak, by stworzyć lepsze połączenie wnętrza z otaczającym dom krajobrazem.
„Kiedy stoisz pomiędzy winnicami i drzewami, zdajesz sobie sprawę, że nie potrzebujesz wiele więcej niż to, co jest w naturze” – mówi Martin, właściciel rezydencji.
Rezydencja w Napa Valley, łączy naturalne piękno z nowoczesnością, oferując mieszkańcom życie w harmonii z otoczeniem. Zastosowanie materiałów, takich jak drewno z odzysku oraz kolorów odzwierciedlających krajobraz sprawia, że dom współgra z naturą. Wdrożenie systemu Grenton Smart Home, wprowadziłaby inteligentne zarządzanie oświetleniem, dostosowując je do cyklu dnia, co jeszcze bardziej zintegrowałoby dom z rytmami naturalnego środowiska.