Dom w Mysłowicach w zimowej odsłonie

GIGAarchitekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Projekt autorstwa pracowni architektonicznej GIGAarchitekci z Mikołowa cechuje spójność, prostota przy jednoczesnym naturalnym wkomponowaniu go w otaczające sąsiedztwo. Zaprojektowany budynek to zwarta, jednokondygnacyjna bryła, częściowo podpiwniczona z poddaszem nieużytkowym. Bryła budynku na planie zbliżonym do kształtu litery „Y”. Głównym założeniem projektowym domu o powierzchni prawie 500 m2 było umiejętne wpisanie go w sąsiedztwo małomiasteczkowej zabudowy jednorodzinnej. Inwestorzy nie chcieli, by dom swym gabarytem dominował w najbliższej okolicy, dlatego najważniejsze funkcje budynku zostały wyodrębnione w „mniejszych budynkach” nawiązujących proporcjami do budynków sąsiednich. W ramach głównej bryły zaprojektowano trzy mniejsze kubatury przykryte dachami dwuspadowymi  i połączone swobodnie w jedną całość dachem płaskim o obłej geometrii przechodzące w prowadzone po łuku zadaszenia. Kalenice mniejszych dachów prowadzone po przekątnej bryły stanowią nowoczesną reinterpretację tradycyjnych dachów dwuspadowych. Wejście główne do budynku wraz z wjazdem do wbudowanego garażu dwustanowiskowego, zlokalizowane od strony północno-zachodniej.  Parterową bryłę budynku podzielono na cztery funkcjonalne strefy:

  • część wejściowa – wiatrołap otwarty na przeszkloną wnękę tarasu rekreacyjnego. W ramach tej strefy dodatkowo: WC dla gości, pokój prywatny oraz pomieszczenie gospodarcze – pokój dla psów z wyjściem na część tarasową;
  • część dzienna – wysoka przestrzeń salonu i jadalni z otwartą kuchnią z centralnie usytuowaną wyspą i ukrytą w ramach zabudowy wysokiej spiżarnią;
  • część nocna – główne sypialnie z  łazienkami i garderobą
  • część techniczna – garaż dwustanowiskowy wraz z pomieszczeniami technicznymi oraz wewnętrzną klatką prowadzącą bezpośrednio do kondygnacji podziemnej ze strefą SPA.

Centralny punkt projektowanego domu stanowi przeszklona wnęka tarasowa doświetlająca wewnętrzną komunikację i otwierająca część dzienną domu na wewnętrzne patio – serce domu dostępne bezpośrednio z części dziennej. Oś widokowa już od strefy wejścia otwiera się na przestrzał na taras i ogród. Lokalizacja tarasu w ramach wewnętrznej wnęki zapewnia użytkownikom maksimum prywatności. W budynku zaprojektowano duże przeszklenia maksymalnie doświetlające wnętrze oraz otwierające dom na otaczający ogród. Zaprojektowane okna idealnie kadrują główne punkty widokowe na działce, stanowiąc „żywy obraz” zmieniający się wraz z porami roku i dnia.

Od strony wjazdu na działkę zlokalizowano dodatkowy budynek garażowo-gospodarczy jako wyodrębnioną kostkę analogiczną do tych zawartych w ramach bryły głównego budynku. Bryła garażu wolnostojącego na planie kwadratu z dachem dwuspadowym. Elewacje wykończone ciemnym tynkiem z domieszką miki oraz elementami wypełnionymi okładziną drewnianą ocieplającą wizualnie całość zabudowy.

Realizacja to kompleksowy projekt architektoniczny obejmujący cały proces projektowy –  projekt koncepcyjny, budowlany i szczegółowe rysunki techniczne, aż po projekt wnętrza. W minimalistycznych wnętrzach budynku dominują trzy główne podstawowe kolory: biel, czerń i naturalne drewno, nawiązujące wizualnie do wykończenia zewnętrznej bryły budynku. W ten sposób budynek całościowo stanowi wizualnie jedną spójną przestrzeń, gdzie wnętrze i zewnętrzne przenikają się wzajmnie. Użyte we wnętrzach naturalne materiały: drewno, kamienne faktury ocieplają wizualnie minimalistyczną bryłę budynku, dodając przytulności i kameralności zaprojektowanym nowoczesnym przestrzeniom oraz czyniąc dom dobrym miejscem do mieszkania. Dom łączy w sobie funkcjonalność, nowoczesność oraz harmonię z otaczającą sąsiednią zabudową, stanowiąc dobry przykład indywidualnie skrojonego domu mieszkalnego dla młodej, współczesnej rodziny.

Lokalizacja: Mysłowice
Rok: 2021-2023
Powierzchnia: 365 m2 + garaż 100 m2
Zespół projektowy: Artur Garbula, Magdalena Kaiser, Jonasz Matuszczyk, Agnieszka Baron, Aleksandra Duży, Katarzyna Kuzior, Oliwia Plekaniec
Zdjęcia: GIGAarchitekci

Więcej inspiracji znajdziecie w zakładce GIGAarchitekci na naszej stronie. Zachęcamy również do śledzenia ich codzienności na Facebooku oraz Instagramie.