Czarna i minimalistyczna forma domu, podkreśla naturalne walory drewna

Partnerzy

O inspiracji

„Dom w czerni” w stylu nowoczesnej STODOŁY autorstwa Maćka Rempalskiego /modernstudio/ to nie tylko elegancka i subtelna architektura widoczna od zewnątrz, ale też ukryte nowoczesne rozwiązania. Za sprawą odważnych decyzji i dzięki wzajemnemu zaufaniu architekta oraz inwestora, powstała przedstawiona na zdjęciach nowoczesna STODOŁA. Czarna i minimalistyczna forma domu, podkreśla naturalne walory estetyczne drewna, a także nawiązuje dialog z otaczającą przyrodą.

Pomysł na surową, „naturalną” formę budynku przejawia się w wykończeniu elewacji pokrytej deskami z modrzewia syberyjskiego od producenta opalanych desek Wood of Fire. Elewacja została wykonana w całości z drewna opalanego tradycyjną japońską techniką Shou Sugi Ban. Metoda ta polega przede wszystkim na naturalnym zabarwieniu desek na czarno, oraz konserwacji drewna poprzez opalanie. Wspominany proces sprawia, że drewno jest bardziej trwałe oraz wydobywa z niego również jego walory estetyczne. W pierwotnym założeniu deski konserwowane techniką Shou Sugi Ban miały zastosowanie wyłącznie przy budowie domów. Obecnie wykańcza się nimi elewacje, wznosi ogrodzenia, pergole i trejaże, dekoruje ściany, buduje tarasy, układa ogrodowe posadzki.

Przykuwające uwagę panoramiczne przeszklenia, nadają nowoczesny charakter STODOŁY jednocześnie otwierając budynek na ogród. Umieszczenie wysokich okien po nasłonecznionej, południowej stronie ma nie tylko zaprosić naturalne światło do wnętrz, ale też dać uczucie nieskrępowanej przestrzeni. Rozległe przeszklenia pokoju dziennego łączą go funkcjonalnie i wizualnie z ogrodem, pozwalając jednocześnie zwiększać bezpośredni kontakt użytkowników tego budynku z otaczającą naturą.Za ideą budowy tej nowoczesnej STODOŁY stoją  konkretne założenia. Jedno z nich to możliwość funkcjonowania w zgodzie z otoczeniem. W celu spójnego zagospodarowania całej przestrzeni, położono nacisk również na ogród, który w efekcie finalnym idealnie współgra z bryłą budynku. Ogród otaczający dom jest minimalistyczny i stanowi przedłużenie osi kompozycyjnych budynku. Funkcjonalnie zorganizowana ogrodowa strefa wypoczynku przenika się z wnętrzem domu.

Zachowując spójną stylistykę w aranżacji przestrzeni wokół domu zastosowano materiały użyte do wykończenia elewacji. Pełny płot z drewnianych opalanych desek Wood of Fire skutecznie izoluje posesję, a jednocześnie zachwyca bezpretensjonalnym wdziękiem. Drewno daje ogromne możliwości kształtowania linii, stopnia prześwitu i faktury ogrodzenia. Ogrodzenie wykonane z opalanych desek Wood of Fire to długowieczny produkt, niewymagający okresowej konserwacji. Zaletą ogrodzenia z opalanych desek jest wytrzymałość  na warunki pogodowe, a także miły dla oka estetyczny wygląd. Te wszystkie spójnie połączone ze sobą elementy tworzą bardzo ciekawie prezentującą się całość.

Lokalizacja: Polska