W opalanej desce jej do twarzy

Partnerzy

O inspiracji

Koncepcja zrównoważonego rozwoju to jeden z najnowszych trendów we współczesnym budownictwie, wynikający w dużej mierze z rosnącej świadomości inwestorów. Zrównoważona architektura to działania mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu budynków na środowisko, poprzez optymalna wydajność energetyczną oraz oszczędne gospodarowanie zasobami w kwestiach socjalnych, ekologicznych i ekonomicznych. Wdrażanie takich rozwiązań podczas przygotowania projektu pozwala na zrównoważenie gospodarcze, czyli obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii, zużyciem wody i utrzymaniem budynku, już na etapie budowy, ale przede wszystkim przez cały okres eksploatacji domu. Świetnym przykładem jest kompaktowy dom jednorodzinny, który powstał w malej niemieckiej miejscowości, niedaleko Alp.

Zrównoważona technologia

Projekt tego dosyć niewielkiego i niepozornego domu obfituje w wiele rozwiązań. Pomagają one w kreatywnym i funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni, ale przede wszystkim w zoptymalizowanym wykorzystaniu energii prowadzącym do samowystarczalności nowoczesnej STODOŁY. Do projektu wybrano ekologiczną konstrukcję z litego drewna z izolacją wdmuchiwaną celulozą. Instalacja fotowoltaiczna umieszczona na dachu domu napędza pompę ciepła, która zasila ogrzewanie podłogowe, a także dostarcza ciepłą wodę. Ponadto nadmiar wyprodukowanej energii magazynowany jest w akumulatorach, przez co dom jest samowystarczalny energetycznie. Generuje i wykorzystuje energię z niskoemisyjnych, odnawialnych źródeł.

Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, dom zapewnia komfortowe warunki dla całej, pięcioosobowej rodziny. Okna sięgające od podłogi do sufitu oraz brak korytarzy sprawiają, że wnętrza są równie przestronne, co praktyczne. Duża, otwarta kuchnia łączy się z salonem, którego przedłużenie stanowi niejako taras, umiejscowiony od strony południowo-zachodniej. Jasna kolorystyka wnętrz kontrastuje z dachem pokrytym dachówką w kolorze antracytu oraz opalanymi modrzewiowymi deskami pokrywającymi elewacje domu.

Ciemna elewacja

Technika opalania drewna, wzorowana na tradycyjnej japońskiej metodzie Shou Sugi Ban, nadaje niebanalnych walorów estetycznych fasadzie, która niejako pełni funkcje reprezentacyjną budynku. Z drugiej jednak strony, technika ta zapewnia również świetną ochronę drewnianej elewacji przed warunkami atmosferycznymi, czynnikami biologicznymi oraz ogniem. Jako, że lokalne przepisy budowlane wymagały poziomej struktury pięter (jak ma to miejsce w przypadku gospodarstwach rolnych u podnóża Alp), drewniany szalunek został dwukrotnie „wyciągnięty” po kilka centymetrów w kierunku szczytu, zapewniając drewnu dodatkową ochronę. W drugiej części ogrodu znajduje się drugi, mniejszy budynek, w którym mieści się studio oraz garaż. Jego elewacja również została pokryta opalaną deską Wood of Fire, przez co oba budynki współgrają ze sobą, równocześnie wkomponowując się w otaczająca przyrodę.

Wyróżnienia

Warto dodać, że realizacja ta zdobyła drugą nagrodę w kategorii „Nowy budynek” podczas KfW Construction Award 2021. Organizacja ta nagradza projekty, które łączą atrakcyjną architekturę z efektywnością energetyczną i komfortem życia. Celem jest również motywowanie innych deweloperów i inwestorów do zrównoważonego budownictwa oraz identyfikacja trendów na przyszłość.

Wood of Fire – drewniane elewacje na lata.

Lokalizacja: Niemcy