Jednorodzinny dom podlaski

Jan Ledwoń i Architekci

Partnerzy

O inspiracji

Idea projektu z nawiązaniem do wartości kulturowych i środowiskowych. Wzorcami zabudowań zlokalizowanych na ziemiach Podlasia są zagrody wydłużone oraz dwuprzejazdowe STODOŁY z tych rejonów.

Opis koncepcyjny

Koncepcja zgodna jest z myślą projektowania uniwersalnego – Design for all. W myśl projektowania dla wszystkich, budynek ten jest dostępny dla osób dorosłych, dzieci, aż po osoby starsze. Budynek ten uwzględnia także potrzeby osób z dysfunkcją ruchu i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Podział wnętrza na czytelne strefy funkcjonalne zapewnia komfort dla 4 osobowej rodziny: 2+2. Powierzchnia użytkowa tej nowoczesnej STODOŁY to ok 145 m2. Prezentowana parterowa STODOŁA zaprojektowana została dla osób ceniących kontakt z naturą. Wnętrze podzielone jest na 3 główne funkcje: 2 stanowiskowy garaż i pomieszczenie gospodarcze – od frontu budynku. Tuż za nimi znajduje się główne wejście do budynku i komunikacja łącząca część mieszkalną z garażem i pomieszczeniem gospodarczym.

Wejście do budynku zaplanowano na elewacji północnej. Część mieszkalna podzielona jest na dwie mniejsze: część dzienna z aneksem kuchennym, modułem sanitarnym z pralnią i pokojami dzieci. Na końcu układu ulokowane są dwie sypialnie, każda z osobną łazienką. Jedna z większych sypialni może być użytkowana jako gabinet lub pokój relaksu.

Szczególnie warte uwagi są dwa pasy przeszklonych pomieszczeń gospodarczych. Te pomieszczenia buforowe zapewniać mają właściwy mikroklimat wewnątrz budynku przy wykorzystaniu systemów inteligentnego domu. Charakterystyczne rozcięcia pokryto ruchomymi drewnianymi żaluzjami, które w zależności od potrzeb dopuszczają lub hamują dostęp światła słonecznego do wnętrza budynku.

Koncepcja powstała w 2021 roku na potrzeby ogólnopolskiego konkursu dla architektów: Twój Dom – Dialog z Tradycją. Konkurs na projekt budynku jednorodzinnego dla terenów podmiejskich i wiejskich województwa podlaskiego.

Rys historyczny

Zagroda wydłużona wykształciła się we wsiach szeregowych i występuje wyłącznie na obszarze Polski północno-wschodniej. Najpopularniejsze jest to wzdłuż wschodniej granicy od Bielska Podlaskiego i Hajnówki do Dąbrowy Białostockiej. Forma zagrody wynika z kształtu działki wyznaczonej w trakcie pomiary włócznej we wsi „szeregówce”.

Niewielka szerokość parceli wymusiła sytuowanie domów szczytem do ulicy. Za nim znalazło się miejsce dla budynków gospodarczych, które na wspomnianych terenach przybudowywano do ściany domu i przekrywano wspólnym dachem. Zastosowane rozwiązanie  zapewnia możliwość budowy domu na wąskich działkach przeznaczonych pod zabudowę budynkami jednorodzinnymi.

Lokalizacja: Podlasie, Polska
Tekst: Jan Ledwoń i Architekci