Obiekt położony jest na szczycie jednego ze wzgórz otaczających miasto Dobrina. Od zewnątrz sprawia wrażenie nowocześnie zaprojektowanego klasycznie zbudowanego domu, natomiast ze względu na swoją konstrukcję wpisuje się w nieliczne, ale coraz bardziej zyskujące na popularności sposoby budowania. Dom zbudowany jest bowiem z pierwotnych materiałów: gliny, słomy i drewna.
Na pomysł zbudowania domu z gliny wpadł sam inwestor, ponieważ zależało mu na zbudowaniu domu, który będzie jak najbardziej naturalny i zdrowy oraz komfortowy do mieszkania dla niego i jego rodziny. Wizję tę pomógł mu zrealizować architekt Robert Veselko, który ma doświadczenie w budowaniu domów tego typu. Ostatecznie powstała budowla, z której czerpie przyjemność i architekt i zleceniodawca.
Dom jest zaprojektowany na planie prostokąta, a jego bryła dostosowuje się do rzeźby terenu. Projekt bazuje na otwartej przestrzeni, w której pomieszczenia są od siebie oddzielone głównie poprzez różnicę poziomów(półpiętra). Centrum domu stanowi część dzienna łącząca w jednym pomieszczeniu pokój dzienny, jadalnię i kuchnię.
Jakość mieszkania tworzy przestrzeń otwarta aż do kalenicy, dzięki czemu uzyskano efekt dobrej cyrkulacji powietrza oraz duże powierzchnia szklane po stronie południowej, które zapewniają dobre naturalne oświetlenie oraz oferują widok na ogród i wzgórza w oddali. Wyjątkowy element w części dziennej stanowi ścianka wspinaczkowa z wnęką na górze, która oddziela część dzienną od części gospodarczej (wejście z garderobą, dzienne WC).
Drewniane okno dachowe harmonizuje z projektem wnętrza obiektu, w którym dominuje drewno. Dzięki klamce umieszczonej na górze jest łatwe w użytkowaniu i konserwacji.
Sypialnie są przesunięte w stosunku do części mieszkalnej wcięciem na półpiętrze, co wynika z dostosowania obiektu do ukształtowania terenu. Z części dziennej schodkami schodzimy na dolne półpiętro mieszczące sypialnię rodziców z garderobą i łazienką oraz pomieszczenie techniczne. Na górnym półpiętrze znajdują się dwa pokoje dziecięce, przed którymi jest się część wspólna przeznaczona do zabawy i zajęć twórczych. Kilka stopni wyżej jest jeszcze galeria, na której wydzielono kącik do pracy lub spokojnego wypoczynku, ma jednak połączenia i widoku na centralną część mieszkalną.
Dom w swojej formie nie tylko dostosowuje się do rzeźby terenu, ale harmonizuje również ze stronami świata.. Podczas gdy północna, chłodna elewacja ma nieliczne otwory okienne, południowa elewacja otwiera się dużymi szklanymi powierzchniami, dzięki którym dom ma odpowiednie naturalne oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach oraz wykorzystuje ciepło słońca w czasie chłodniejszej pory roku. Ważną rolę odgrywa również zadaszenie tarasu, które ze względu na swoją konstrukcję umożliwia pasywne ogrzewanie w chłodniejszej porze roku, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, a w trakcie lata zapobiega bezpośredniemu nasłonecznieniu przez okna.
Lokalizacja: Dobrna, Słowenia
Tekst: VELUX