„Kiedy wyobrażam sobie dom w zieleni, niemal w lesie, staje mi przed oczami ten projekt. To kwintesencja symbiozy architektury z naturą. Pisząc to, mam na myśli wielowymiarowość zagadnienia: kontekst miejsca, skalę, materiały, barwy, światłocień, nastrój, przenikanie się światów, zmienność w czasie”.
Budynek zaprojektowano na gęsto porośniętej drzewami działce, w pobliżu lasu. Parterowy, z głębokim podcieniem dom, na rzucie w kształcie litery L, wpasowano pomiędzy istniejące drzewa, eliminując wycinkę, zyskując pożądany metraż i różne stopnie intymności przestrzeni. Oś domu stanowi dachowy świetlik, przebiegający w kalenicy, dodatkowo wprowadzający dzienne światło do wnętrza, doświetlając komunikację i rozświetlając salon, nawet w pochmurne dni.
Ciemne elewacje skontrastowano z wnętrzem domu, utrzymanym w jasnej tonacji.
Wnętrza, zaprojektowane w minimalistycznej stylistyce, urzekają rzeźbiarskimi detalami, grą faktur i miękkością form. Naturalne materiały wykończenia i umeblowania pomieszczeń potęgują wrażenie elegancji i integralności. Posadzka została wykonana z lastryko z zatopionymi fragmentami trawertynu w ciepłym odcieniu. Lampy w holu zaprojektowane przez projektantkę na indywidualne potrzeby projektu podkreślają fakturę tynku naturalnego użytego w całej przestrzeni domu.
Użyte na elewacjach materiały mają za zadanie harmonizować z otoczeniem, równie miękko jak zastany drzewostan, reagować na grę światła i cienia, stąd wybór desek elewacyjnych opalanych do ciemnego brązu oraz blachy dachowej, opierzeń i ślusarki w odcieniu brązowym matowym.
Zastosowane duże przeszklenia za dnia zachowują się jak lustra, odbija się w nich otaczająca dom roślinność. Z kolei dla wnętrza stanowią ramy zmiennych (w zależności od pory dnia i roku) obrazów.
Architektura: Rasztawicki Architekci
Współpraca: Marek Kruk
Wnętrza: ManaDesign
Zdjęcia: ONI studio
Projekt: 2021
Realizacji: 2023