Zadanie projektowe polegało na stworzeniu współczesnego, wygodnego domu wakacyjnego w kontekście kulturowym wielkich jezior mazurskich.Inwestor jest zapalonym żeglarzem, miłośnikiem przyrody, jezior, lasu i dobrej kuchni. „Potrzebuję miejsca, które da ukojenie – mówi – To bardzo ważne abym z każdego pomieszczenia mógł widzieć jezioro”. Dlatego dom otwiera się na południe jak wielki teleskop. Przez ogrodowe przeszklenie, poprzez las, z kuchni, jadalni, wypoczynku, z pracowni na antresoli i sypialni gospodarza otwiera się widok na przepływające żaglówki.
Dom stoi na uboczu malowniczej wsi, w której zachowały się jeszcze archetypiczne dla naszych wyobrażeń budynki. Domy z czerwonej, pięknie ułożonej cegły. STODOŁY obite czernionymi dechami. Strome dachy. Jak połączyć te obrazy z nowoczesnym budynkiem? Jak ukryć wielkość domu? Jak schować w bryle podwójny garaż, pokoje gościnne i salę studyjną?
Główny korpus nowoczesnej STODOŁY przyobleczmy opalanym drewnem świerkowym, malowanym na miejscu pokostem. Rozszerzające się ściany dadzą więcej miejsca w przestrzeni dziennej, spowodują opadanie okapu dachu w kierunku jeziora, niepokojącej, organicznej zadziorności. W poprzek do tego długiego, czarnego cielska położymy jakby transept z czerwonej cegły – dla kontrastu i dla ukojenia zmęczonych oczu. Zewnętrze to czerwień palonej cegły, zieleń i szare brązy sosnowego lasu, czerń opalanego drewna i antracyt dachu. W kontraście do tych mocnych zestawień wnętrze skomponujemy z pobielanego drewna, białych, ręcznie zdobionych w pobliskiej manufakturze kafli na piecu i zgaszonej cegły na posadzce. Niech w domu pachnie chlebem pieczonym w piecu, świeżo zmieloną kawą i drewnem.
Lokalizacja: Mazury, Polska