Utrzymany w duchu nowoczesnej STODOŁY dom jednorodzinny w Wielkopolsce to idealny przykład na to, że innowacyjny design potrafi iść w parze z wygodą i ekologią. Chociaż elewacja z połączenia cegły i czarnego drewna mogła stanowić wyzwanie przy doborze dachu, udało się znaleźć idealne rozwiązanie.
Okazały się nim nie tradycyjne dachówki, a dach solarny firmy SunRoof. Nowoczesna technologia rodem ze Szwecji pozwoliła dopasować barwę i fakturę dachu do projektu architekta, a właścicielowi zapewnić piękny design, komfort i kontrolę nad prywatnymi finansami.
Względy estetyczne
Dach solarny 2w1 nie tylko pełni rolę tradycyjnego dachu, lecz także wyróżnia się kolorystyką i walorami estetycznymi. Swoją elegancją i wydajnością produkt SunRoof nawiązuje do skandynawskich korzeni firmy. Minimalistyczne pokrycie z ogniw fotowoltaicznych wygląda atrakcyjnie, a przy okazji gwarantuje szczelność i produkuje prąd.
Mimo że pierwotny projekt ze zwykłą dachówką i deską spełniał oczekiwania właściciela, dach SunRoof polepszył optykę budynku i cały design. Sam inwestor Krzysztof Wiech podkreśla, że sposób, w jaki w modułach fotowoltaicznych odbija się niebo i jak na dachu gra światło w zależności od pory dnia, robią niesamowite wrażenie.
Gdyby nie możliwość montażu dachu solarnego, w ogóle nie zdecydowałby się on na fotowoltaikę, ponieważ ta w klasycznym wydaniu szpeci budynek. Technologia SunRoof pojawiła się jednak na rynku, kiedy akurat finalizował budowę domu, i okazała się strzałem w dziesiątkę.
- Wybrałem SunRoof przede wszystkim dlatego, że ta technologia jest unikatowa – mówi Krzysztof Wiech, właściciel domu z dachem SunRoof.
Ekologia
Zalety wizualne to jednak nie wszystko. Kolejnym argumentem, który przemówił za doborem właśnie takiej technologii, była czysta energia. Powszechnie wiadomo, że ogrzewanie domu za pomocą instalacji elektrycznych wiąże się z dużymi kosztami. Dach solarny 2w1 pozwala je ograniczać, ponieważ przetwarza światło słoneczne w prąd.
Dom miał być nie tylko ekologiczny, ale też „inteligentny”. Ponieważ właściciel zdecydował się na ogrzewanie elektryczne, chciał móc nim zdalnie sterować. Wszystkie te wymagania spełnił system SunRoof – nie tylko efektownie wygląda i współgra z architekturą i otoczeniem, ale również wpisuje się w nurt Smart Home.
Zgodnie ze standardami zrównoważonego rozwoju dach solarny wykorzystuje odnawialne źródło energii, by zamienić dom w prywatną „zieloną elektrownię”. Poza troską o środowisko, właściciel otrzymuje także możliwość efektywnego zarządzania własnymi zasobami i budżetem, co daje ogromną niezależność.
– SunRoof dostarczył mi instalację, która od pierwszego dnia świetnie działa, ale też aplikację, za pomocą której mogę śledzić ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki niej mogę sprawdzać, ile w danym miesiącu wyprodukowałem energii oraz to, czy jakiekolwiek warunki zewnętrzne powodują spadek jej produkcji. – mówi Krzysztof, właściciel dachu solarnego SunRoof.
Technologia 2w1
Jak wskazuje nazwa technologii, dach solarny SunRoof to rzeczywiście instalacja dwa w jednym – domowa elektrownia i docelowe pokrycie dachowe. Z architektonicznego punktu widzenia stanowi dodatkowo rozwiązanie, jak uniknąć wymuszonego kompromisu między tym, co piękne, przyjazne przyrodzie, praktyczne i nowoczesne.
Właściciel obiektu potwierdza, że innowacyjny dach faktycznie pozwala wytworzyć duże ilości energii i wykorzystać je na własny użytek, także do ogrzewania domu. Wiadomo już, że produkt SunRoof wybierze ponownie – wspomniany dom z czarnego drewna i cegły stanowi dopiero pierwszy element większego kompleksu, który Krzysztof Wiech zamieni w bazę noclegową i kameralny ośrodek szkoleniowy Pole Jogi obok Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Lokalizacja: Wielkopolska, Polska