Architektura daleka od banału

Partnerzy

O inspiracji

Bardzo nowoczesna bryła budynku została pięknie wkomponowana w zielony krajobraz, dzięki użyciu naturalnych materiałów i klasycznych rozwiązań elewacyjnych. Zapraszamy do Belgii.Dom jednorodzinny w belgijskim Cielle zaprojektowała lokalna pracownia Atelier D’Architecture Bosquée, mieszcząca się w odległym zaledwie o 20 kilometrów miaście Marche-en-Famenne. Dobra znajomość terenu i walorów zielonego otoczenia pozwoliła wkomponować bardzo nowoczesny budynek tak, by wtopił się w wiejski krajobraz. Istotne też było, by był otwarty na otoczenie – wokół znajdują się rozległe łąki, w tle widać wzgórza porośnięte lasem. Dzięki temu dom czerpie energię ze słońca.

Nowocześnie osadzony

Choć plan domu jest dość skomplikowany, architekci oparli go o sprawdzone rozwiązania – dwuspadzisty dach i prostokątną główną bryłę. nowoczesna STODOŁA posadowiona jest na wzniesieniu, częściowo usypanym sztucznie. Na nim znajdują się mury, wykonane z naturalnych kamieni, przypominające dawne murki oporowe, chroniące ziemię przed osypywaniem na górzystych pastwiskach. Kamienne murki także mają za zadanie wtapiać budynek w krajobraz. Mają też bardziej praktyczne zastosowanie: z jednej strony murek osłania wyjście na taras w podcieniu, z drugiej zaś kryją drugą bryłę domu ustawioną prostopadle do głównego budynku.

Ściany tej mniejszej części domu zbudowano z tego samego kamiennego materiału, z którego są murki. Jej płaski dach stanowi jednocześnie drugi taras, gdzie zaaranżowano jadalnię pod otwartym niebem.

Lekki dzięki przeszkleniom

Wróćmy na chwilę do głównej bryły budynku. Parterowa część to nowoczesny dom, jakich wiele z dużymi oknami tarasowymi, otwierającymi wnętrza na taras i ogród. Ale uwagę zwraca wyższa kondygnacja. Wygląda ona jak szklany domek przykryty znacznie większym dachem. Dzięki temu wnętrza są świetnie doświetlone, a szerokie i nisko schodzące okapy dachu chronią przed nadmiarem słońca i podmuchami wiatru.

Wokół szklanej bryły zaprojektowano taras, który niczym galeria otacza dom z dwóch stron. Taras osłaniają szklane balustrady, które dodatkowo dodają lekkości tej sporej konstrukcji.

Kamień i wzór cegiełki

Wykończenie elewacji oparto na trzech naturalnych materiałach. Pierwszy to kamień, użyty do murowania ścian dobudówki i murków osłaniających tarasy. Drugi to płytki włókno-cementowe Alterna, marki Cedral w kolorze grafitowym. Kolorystycznie i zastosowanym układem przypominają szlachetną okładzinę łupkową, dzięki czemu są znakomitym łącznikiem między rustykalnym kamieniem, a bardzo nowoczesnym szkłem.

Na ścianach głównej bryły domu zastosowano krycie prostokątne. Dzięki temu płyty włókno-cementowe wyglądają tu jak cegły. Ich mocowania są niewidoczne, co powoduje, że do złudzenia przypominają mur. Na dachu natomiast zastosowano krycie podwójne. Płyty układa się poziomymi rzędami w odstępach co pół płytki, z zachowaniem pionowej szczeliny między płytkami. Taki sposób krycia lepiej chroni połacie dachowe przed opadami.

Użycie różnych sposobów krycia na ścianach elewacyjnych i dachu daje wrażenie, jakby zastosowane na nich były różne materiały, za to w idealnie dobranym odcieniu. Tymczasem wszystkie powierzchnie osłonięte są lekkim i bezpiecznym materiałem włókno-cementowym. Jest on odporny na wilgoć, mróz, korozję i, co bardzo istotne, niepalny.

Co więcej świetnie wpisuje się w ekologiczne wybory projektantów – włókno-cement to materiał, do którego produkcji używa się cementu, kredy, wody, włókien celulozowych i powietrza. Sprawdza się jako okładzina elewacyjna i dachowa.

Lokalizacja: Belgia