Czarna Chata

ONDA Architektura

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

„Czarna Chata” to motyw miejsca znajdującego się w innym wymiarze i czasoprzestrzeni pochodzący z serialu „Miasteczko Twin Peaks”. Oprócz wielkiej sympatii do kultowej produkcji z lat 90-tych, którą architekci z ONDA Architektura dzielą z inwestorami, połączyło ich też podobne poczucie estetyki i odczuwanie przestrzeni. Inwestorami realizacji „Czarna Chata” są Dominika Jurczak-Czapor i Krzysztof Czapor prowadzący na co dzień biuro projektowe DK Architektura wnętrz Dominika Jurczak. Projekt Czarnej Chaty to współpraca inwestorów architektki wnętrz i fotografa oraz zespołu projektowego ONDA Architektura.

Od pierwszego spotkania wizja inwestorów była mocno sprecyzowana. Inspiracja „Czarną Chatą” była bezpośrednia, przejawiająca się w kolorystyce projektowanej architektury – jej czarnych materiałach wykończeniowych, ale także metaforyczna. Budynek miał stanowić przejście „do innego wymiaru” – wyciszenia, relaksu i relacji z otaczającym lasem. Po wejściu do budynku prowadzącym przez tajemnicze czerwone drzwi, znajdujące się w „zamkniętej” elewacji frontowej, użytkownik znajduje się we wnętrzu budynku, którego druga elewacja jest lekka, całkowicie przeszkolona, otwierająca się na otaczającą naturę i przestrzeń. Inwestorzy byli też zdecydowani na formę budynku typu brda – pozostałe ściany budynku stanowi zadaszenie bryły schodzące do poziomu terenu. Wszystkie zastosowane w projekcie materiały – drewno i gont są materiałami naturalnymi.

Zadaniem architektów było wpisanie bryły w istniejący teren, osiągnięcie jej maksymalnej lekkości, strzelistości i aury otaczającej go tajemnicy oraz dobór odpowiednich rozwiązań „materializujących”, wspólną wizję.

„Czarna Chata” to minimalna ingerencja w naturę i istniejące ukształtowanie terenu. Teren inwestycji, patrząc od strony drogi, opada w kierunku lasu. Relacja budynku i terenu od strony lasu została rozwiązana za pomocą platformowych tarasów, schodzących łagodnie w dół wraz z ukształtowaniem terenu. Przestrzeń wokół budynku przeznaczona jest na relaks i obcowanie z naturą.

Zachęcamy do odwiedzenia zakładki ONDA Architektura oraz do śledzenia codzienności pracowni na Instagramie oraz Facebooku.