Działka znajduje się przed kościołem Santa Isabel, na placu o tej samej nazwie. Miasto posiada kościoły, domy i kamienice wpisane na listę IPHAN (Instytut Narodowego Dziedzictwa Historycznego i Artystycznego), co dodatkowo zwiększyło odpowiedzialność architektów za przyjęcie koncepcji i inne decyzje projektowe.
Na rogu placu Santa Isabel stał mały dom z XIX wieku. Na tyłach pierwotnego budynku dobudowano później przybudówkę. Oba były w niepewnym stanie zachowania. Program wymagał 4 sypialni, połączonych jadalni, salonu i kuchni, pralni, magazynu i małego basenu. Postanowiono działać dyskretnie, dialogując z istniejącym zespołem architektoniczno-krajobrazowym, w tym celu zarówno projekt, jak i dobór układu konstrukcyjnego i innych materiałów budowlanych zostały zaprojektowane i określone zgodnie z tą ścieżką.
W tym celu wyburzono dobudówkę, ustępując miejsca nowej, nie sąsiadującej już z pierwotną konstrukcją, ale zachowującej między nimi odstęp przestrzenny i czasowy. Oryginalna konstrukcja, całkowicie biała, z drzwiami i oknami umieszczonymi w dużych ścianach oraz dwuspadowym dachem wzdłuż działki, mieści trzy sypialnie, co pozwoliło uniknąć większych ingerencji instalacyjnych.
Konieczne było stworzenie złożonego systemu kompatybilności pomiędzy różnymi pokryciami, płytą betonową i dachem dwuspadowym. Po ustaleniu tej kompozycji realizacja umożliwiła zarówno naturalną wentylację krzyżową wewnątrz domu, jak i cel architektów, jakim była przestrzeń pomiędzy domem a placem, wewnętrzny dziedziniec do działki, aby zapewnić mieszkańcom odrobinę prywatności.
Lokalizacja: Mucugê, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA