Blue House kolorystycznym oksymoronem

studio gamp! LORENZO ZANDRI
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Architektoniczne studio gamp! zakończyło planowanie dwóch willi we włoskim Montefiascone. Projekt Blue House zakładał budowę dwóch domów, jednego dla klientów, a drugiego dla ich znajomych – do wykorzystania w weekendy i święta. Liczba brył jednak zwiększa się do… trzech. Bowiem areał zakłada trzy domy – dwa nad ziemią i trzeci pod ziemią – które zostały zaprojektowane w celu renowacji dwóch budynków tufowych poświęconych składowi maszyn rolniczych i z których inspirowano osady, stoją w krajobrazie Tuscia, łagodnej wsi, usianej w wysokie dęby.

Triada Blue House

Kolorystyczny oksymoron nazwy projektu – Blue House – wiąże się z paradoksem liczby brył. Widzimy dwie STODOŁOWE konstrukcje, a w ziemi niewidoczna dla oka jest kolejna przestrzeń. Architekci wyjaśniają, że „pomysł polegał na wyobrażeniu sobie prostych, niemal archetypowych domów, które harmonijnie komponowałyby się z prawie nienaruszonym krajobrazem Tuscia, nie zmieniając jego równowagi, odtwarzając utrwalony wizerunek, nie rezygnując z cech współczesnego projektu”.

Choć przestrzennie płynna, architektura jest rygorystyczna w swojej organizacji funkcjonalnej jest w stanie otworzyć przestrzeń wewnętrzną na przestrzeń zewnętrzną. Wszystko dzięki dokładnemu rozmieszczeniu okien, a także predyspozycji przestrzeni do życia na zewnątrz. Pierwsze dwa domy mają dach dwuspadowy, trzeci ma dach ogrodowy. „Są to pozornie tradycyjne domy, chociaż bawiliśmy się ich geometrią poprzez niewielkie deformacje i sposób, w jaki spoczywają na ziemi. Szczególnie w Blue House deformacja planimetryczna, która jest widoczna w salonie, sprawia, że przestrzeń ciągle się zmienia i brakuje jej symetrii”.

Tradycyjność budulca

Chcąc, aby domy harmonijnie wpasowywały się w krajobraz, architekci wybrali tradycyjne materiały. Wybór padł na terakotę, tynk zacierany, trawertyn i kamień na zewnątrz, kamionki, ceramiki i drewna do wnętrz. Budulec wnętrza i zewnętrza Blue House gwarantuje trwałość i łatwą konserwację, „a zwłaszcza daje architekturze zdolność pochłaniania upływu czasu, cechę, o której lubimy myśleć, że należy do dobrej architektury”.

Użycie tradycyjnych materiałów odpowiada ich nietypowemu rozmieszczeniu. Terakoty z recyklingu całkowicie pokrywają najmniejszy dom, od ścian po sufit. W jasnoniebieskim domu boazerie wspinają się po ścianach. Wewnątrz ściany i kominki wznoszą się z kamionki i ceramiki, aby rysować półprzezroczyste przesłony i bryły. Otaczający krajobraz jest usiany prostymi metalowymi altanami, które definiują rodzaj hipotetycznego budynku, „alter ego do wewnętrznej przestrzeni życiowej”.

Lokalizacja: Montefiascone, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Pergole alumioniowe znajdziesz w

Salon w ogrodzie