Anna’s Garden – krajobraz i architektura

Kiki Archi EIICHI KANO
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Anna’s Garden to piętrowy dom murowany zlokalizowany w Pekinie w Chinach, zaprojektowany w 2021 roku przez Kiki Archi. Dzielnica Changping położona jest 30 km na północ od Pekinu, a jej sceneria jest zupełnie inna niż międzynarodowego miasta. KiKi ARCHi w ciągu 15 miesięcy zakończyło prace architektoniczno-budowlane.

Anna’s Garden – tu natura wiedzie prym

Krzaczasta góra i lustrzane jezioro stanowią naturalną barierę dla hałasu, co bardzo podoba się właścicielom Anna’s Garden. Oryginalna działka o powierzchni 1300 m² zawiera duży dziedziniec i 200-metrowy dom w stylu europejskim. To poczucie sprzeczności zainspirowało zespół do ponownego przemyślenia projektu. Po analizie terenu i dyskusji, KiKi ARCHi zdecydowało się najpierw przywrócić relację między domem a ukształtowaniem terenu, Brano tutaj ponad uwagę kwestie, takie jak: związek między „terenem a budynkiem”, „wyglądem architektonicznym a otaczającym środowiskiem”, funkcję i żywe doświadczenie.

W ten sposób 8-metrową różnicę wysokości działki w pełni wykorzystano. Ogród na niższym poziomie został połączony z domem na wyższym poziomie poprzez wdzięczny projekt krajobrazu, który tworzy bogatą hierarchię wizualną i nadaje ton „wolności natury”. dla całego projektu Anna’s Garden.

W celu zachowania pierwotnej struktury architektonicznej, elewacja została całkowicie pozbawiona dekoracji. Zastąpiono je prostymi geometrycznymi blokami i rustykalną północną czerwoną cegłą. Bez okapów, płytek i krawędzi okien dom wraca do swojej pierwotnej formy, ukazując prostotę. Przy wschodnim głównym wejściu oryginalny ganek frontowy ukryto za ścianą z pustaków. Taki zabieg umiejętnie integruje koncepcję ściany ekranowej i technologii murowania, aby zwiększyć prywatność i zrealizować funkcję pół-odkrytości.

Przestrzeń i technikalia

Pierwsze piętro Anna’s Garden przeznaczono dla części codziennej, a drugie piętro mieści prywatną część sypialnianą. Dzięki minimalistycznemu językowi designu, nieregularne przeplatanie się funkcji, struktury i materiału sprawia, że ​​wnętrze staje się bardziej interesujące. Drewno, szkło, beton i inne materiały reprezentują górskie środowisko. Elementy z czerwonej cegły odbijają się echem budynku. Aby stworzyć relaksującą atmosferę w mieszkaniu, KiKi ARCHi wykorzystała dużą powierzchnię szklanych drzwi harmonijkowych. Otaczając istniejące werandy na parterze, zapewniono dużo światła słonecznego, eliminując granicę między wnętrzem a zewnętrzem. Ponadto, pozwala to użytkownikom cieszyć się naturą. Jednocześnie w przestrzeni wewnętrznej kontynuowane są elementy krajobrazowe zakrzywionych schodów w ogrodzie. Po całkowitym otwarciu szklanych drzwi harmonijkowych dystans między jadalnią, salonem, herbaciarnią a otoczeniem znika. Mieszkańcy mogą zyskać większą mobilność i spokój w przestrzeni.

Architektura krajobrazu

Ogród Anna’s Garden jest przesiąknięty spokojną atmosferą. Stojak na kwiaty przy wejściu przyjmuje ramę w jodełkę, nawiązując do formy dachu budynku. Po północnej stronie domu znajduje się szereg wygiętych w dół tarasów, tworzących kilka placów zabaw. Mały pokój widokowy i ceglany pawilon na dolnym poziomie, niczym dwie „pływające wyspy”, to dobre miejsca na pogawędki. Ponadto kamienna ścieżka na zewnątrz łączy podwórka przednie i tylne.

KiKi ARCHi wykorzystali topografię i roślinność, aby zmiękczyć krawędzie budynku i dodać dzikiego, naturalnego charakteru. Dlatego do współpracy zaproszono doświadczony zespół projektowy WILD – SCAPE, który skupił się na perspektywie analizy środowiskowej, ulepszania gleby, sezonu wegetacyjnego, kosztów utrzymania i innych wielowymiarowych aspektów. W rezultacie w ogrodzie nie ma wyraźnych stref sadzenia ani granic.

Lokalizacja: Pekin, Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

Architektura krajobrazu:

WILD – SCAPE