Rynna ukryta, rynna bezokapowa, rynna za maskownicą, rynna kwadratowa – wiele synonimów, jeden adres – system rynnowy Galeco BEZOKAPOWY.
System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY został zaprojektowany zgodnie z rozwijającymi się trendami w budownictwie, czyli dla dachów bez okapu.
Idealnie dopasowany do nowoczesnego budownictwa tzw. „nowoczesnej STODOŁY”, geometrycznych kształtów budynków oraz dachów dwuspadowych.
Zacznijmy od rynny, która jest najważniejszym elementem systemu.
Rynna odbiera wodę deszczową i transportuje ją do pionu spustowego.
Profil rynny w systemie BEZOKAPOWYM to prostokąt o polu przekroju 100 cm2, co jest porównywalne z systemem półokrągłym, określanym mianem systemu przemysłowego czyli 150 mm. Tak duży profil daje nam nieograniczone możliwości zastosowania samego systemu na różnych obiektach.
Profil rynny jest kompromisem pomiędzy przepustowością, a estetyką.
Wywinięcie przednie jest skierowane na zewnątrz, co umożliwia montaż maskownicy w taki sposób, aby nie było widoczne odkształcenie w miejscu występowania haka doczołowego.Kolejnym bardzo ważnym elementem systemu jest uniwersalny i ponadczasowy hak doczołowy, element niezbędny do prawidłowego osadzenia i wypoziomowania rynny.
Hak doczołowy do maskownicy zapewnia stabilizację i trwałość montażu. Dzięki niemu z łatwością wypoziomujemy rynny, co jest niezwykle ważne dla zachowania estetyki, a co za tym idzie, tylko w przypadku prawidłowego montażu, maskownica będzie cieszyła nasze oczy.
Hak umożliwia montaż maskownicy i jest zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić stabilne osadzenie rynny (dwa punkty mocowania).
Gdy przyglądniemy się profilowi systemu Galeco BEZOKAPOWY, zobaczymy delikatnie schowany nieodłączny element – pas podrynnowy.
Rolą pasa podrynnowego jest obróbka gzymsu i zabezpieczenie elewacji. Pełni on również funkcję „parapetu” dla rynny. Jest elementem zabezpieczającym, ale też zamykającym cały systemy od spodu. Głównym zadaniem pasa jest wyłapanie kropel wody i bezpieczne wyprowadzenie ich na zewnątrz poza lico elewacji.
Ktoś powie po co, skoro rynna jest szczelna? Tak, rynna jest szczelna, ale kondensacji pary wodnej nie unikniemy. Kondensat, czyli wytrącanie skroplin to nieodłączne zjawisko na skraju połączenia różnych elementów wystawionych na działanie warunków atmosferycznych
Mówimy system z rynną ukrytą, w takim razie jak ją ukryć?
Maskownica systemu Galeco BEZOKAPOWY – jedyny element widoczny w całej swojej krasie.
Maskownicę należy osadzić na wywinięciu rynny i zamocować (na zatrzask) na hakach doczołowych. Prawidłowo zamocowana maskownica niesie ze sobą szereg korzyści takich jak: niezależna praca względem innych elementów systemu, łatwy dostęp do poziomu rynnowego w razie potrzeby, montaż i demontaż bez specjalistycznych narzędzi. Maskownice na długości łączone są poprzez pióro-wpust. Prawidłowo zamocowane, zapewniają wentylację przestrzeni pomiędzy rynną a pasem podrynnowym – tak niezbędnej dla odparowania wspomnianych wcześniej skroplin kondensatu.
- Pion spustowy dopracowany w każdym szczególe.
Nasz system został zaplanowany od początku do końca z uwzględnieniem fizyki budynku. Pod hasłem fizyka budowli, kryje się niwelacja mostków cieplnych, które generują rury spustowe montowane wewnątrz elewacji. Rura spustowa w systemie Galeco BEZOKAPOWY jest nietypowa, bo prostokątna. Warto zwrócić uwagę, że kształt naszej rury nie wynika tylko z aspektów estetycznych, ale również ze wspomnianej wcześniej termiki budynku, a raczej jej zachowania.
Rura o przekroju poprzecznym 80 x 70 mm to kompromis pomiędzy przepustowością (pole przekroju w którym woda może być transportowana to 56 cm2), a wymiarem zewnętrznym.
W przypadku rury ukrytej w elewacji wymiar ten ma bardzo duże znaczenie, ponieważ zaczynamy patrzeć na rurę i jej montaż pod kątem przestrzeni, którą zabieramy z termoizolacji (styropianu, wełny). Ważny tu jest każdy centymetr.
I tak na przykład: wymiar rury 70 mm + 1 cm po obwodzie rury (x2) – dla zapewnienia przestrzeni wentylacyjnej, oraz min. 2 cm maskowania : 7 cm + 2 cm + 2 cm = 11 cm.
Z tak zaplanowaną rurą spustową zyskujemy 4 cm, co przy elewacji grubości 20 cm, daje nam 9 cm na zastosowania np.: płyty PIR która całkowicie wyeliminuje mostek cieplny albo w najgorszym przypadku zredukuje go do minimum.
Należy jednak pamiętać, że pion spustowy montowany w elewacji wymaga odpowiednich obostrzeń:
– rury muszą być bezszwowe – tylko jednorodne rury PVC są w stanie to zapewnić
– łączenie rur na długości musi być szczelne – tylko kielichowa mufa z uszczelką jest w stanie to zapewnić.
Dodatkowo uszczelka z mufą zapewnia szczelność w przypadku pracy i rozszerzania się elementów PVC przy różnych temperaturach otoczenia.