Tribeca Loft to wyjątkowe mieszkanie na nowojorskim Manhattanie. Powstało ono w dawnym magazynie kawioru, pochodzącym z 1884 roku. Górny poziom, na którym powstał apartament, ma powierzchnię blisko 280 m2, które wraz z dachem tworzą niezwykłą przestrzeń z dużymi, otwartymi strefami rozrywki i płynnymi przejściami między wnętrzem a zewnętrzem.
Połączenie z otoczeniem
Starą przestrzeń magazynu przekształciła przeniesiona w inne miejsce antresola, na której powstał rodzaj wewnętrznego, obniżonego względem dachu małego dziedzińca. Miejsce to ma otwierane, szklane sklepienie, prowadzące na znajdujący się powyżej dach, który stał się pięknym, miejskim ogrodem. Taki obniżony element to wyjątkowe rozwiązanie zastosowane przez architektów z firmy Andrew Franz Architect, którzy chcieli w ten sposób przenieść część strefy zewnętrznej do głównych stref mieszkalnych apartamentu. Przeszklony dach wprowadza ogromną ilość naturalnego światła do znajdujących się poniżej przestrzeni. Kiedy jest otwarty, świeże powietrze może swobodnie przepływać przez cały loft, który wcześniej był słabo wentylowaną, ciemną powierzchnią. Nocą z kolei przeszklenie działa jak wewnętrzna latarnia, oświetlająca znajdujący się niżej salon.
Dialog z historią
Architekci zadbali o odpowiedni wydźwięk industrialnej przeszłości budynku. Stworzyli wizualne połączenia między starym i nowym. Wprowadzili miejscami nowoczesne materiały, zestawiając je z materiałami odnowionymi lub pochodzącymi z odzysku. Wykonane na zamówienie stalowe schody pięknie współgrają z drewnianymi stopniami, które wykonano ze starych belek stropowych. Wielopoziomowy apartament łączy drewno orzechowe, które jest wizualnym spoiwem wszystkich pomieszczeń.
Zdrowie i zrównoważony rozwój
Cały apartament miał być spójny z założeniami zrównoważonego rozwoju, więc w projekcie wykorzystano też nowe, energooszczędne systemy mechaniczne oraz sprzęt AGD. Architekci nadali nowy wymiar dawnym materiałom loftowym, łącząc je z nowymi, lokalnymi produktami różnego rodzaju. Obejmuje to nowoczesny sprzęt, otwierany szklany dach, elementy metalowe, czy meble, z których zdecydowana większość została wykonana przez lokalnych rzemieślników. Na nowym tarasie dachowym wykorzystano płyty pochodzące z odzysku oraz posadzono wiele rodzimych roślin, które nie wymagają dużej ilości wody, ocieplając jednocześnie pomieszczenia znajdujące się poniżej.
Lokalizacja: Nowy Jork, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA