Firma architektoniczna Feuerstein Quagliara zintegrowała serię osłoniętych przestrzeni zewnętrznych w jeden wiejski dom, który został zaprojektowany tak, by „tworzył wizualne i fizyczne połączenie każdego pomieszczenia z krajobrazem”.
Hass House znajduje się na posiadłości Livingston Manor w rejonie pasma górskiego Catskill w stanie Nowy Jork. nowoczesna STODOŁA stoi na porośniętym trawą wzniesieniu, dzięki czemu widoki obejmują prawie całą działkę o powierzchni 18 hektarów.
Firma Feuerstein Quagliara ma siedzibę w Brooklynie i prowadzona jest przez dwie osoby – Andrew Feuersteina i Breta Quagliarę. Projekt domu został opracowany z założeniem, że będzie on „zabawną rekonfiguracją tradycyjnego, amerykańskiego domu z dwuspadowym dachem”.
Punktem wyjściowym była podłużna stodoła ciągnąca się na osi wschód – zachód. STODOŁĘ przełamano na sześć części, dzieląc ją na równe bloki, z których każdy mieści inne funkcje. Następnie część bloków przekształcono w serię ogrodów i tarasów. Cały dom zwieńczony jest jednym dachem dwuspadowym, który osłania nie tylko przestrzenie wewnętrzne, ale też zewnętrzne.
– „W ten sposób każde kluczowe pomieszczenie połączone jest z przestrzenią zewnętrzną, łącząc się z nią dużymi, przesuwnymi drzwiami, które zapewniają wizualne i fizyczne połączenie z krajobrazem” – mówią przedstawiciele firmy.
Ściany zewnętrzne obłożono drewnem sosnowym pomalowanym na czarno, dzięki czemu elewacja idealnie łączy się z prostą formą budynku, tworząc „graficzny zarys na tle naturalnego krajobrazu”. Cały dom ma powierzchnię 281 m2, a wnętrza są proste i płynne. Po jednej stronie znajduje się sypialnia główna, a z drugiej sypialnia dla gości. Przestrzenie pomiędzy to otwarta kuchnia, jadalnia oraz salon.
Obydwie sypialnie mają swoje przestrzenie zewnętrzne. Sypialnia główna łączy się z prywatnym ogrodem, a gościnna przylega do prywatnego patio. W strefie publicznej znajduje się długa na 15 m seria przesuwnych drzwi, które zapewniają płynne połączenie z tarasem i widokiem na ciągnące się w oddali zielone wzgórza.Kształt sufitów w domu jest różny i zależy od funkcji każdego pomieszczenia. W sypialniach sufity są płaskie, dzięki czemu pomieszczenia wydają się być bardziej przytulne. Jednak w przestrzeniach wspólnych sufity mają różne wysokości i kształt, pomagając wyznaczyć też poszczególne przestrzenie. – „Taka różnorodność wprowadza niuanse i rytm, kiedy ktoś porusza się po planie liniowym” – wyjaśniają architekci.
Przestrzenie wewnętrzne mają ograniczoną paletę barw i materiałów, które jednak stanowią kontrast do ciemnej elewacji budynku. Pomieszczenia są jasne, mają podłogi z polerowanego betonu, białe ściany i meble wykonane z brzozowej sklejki.
Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA