Kreatywna Chata, czyli nowatorska przestrzeń biurowa

GreenSpur McAllister Architects Mitch Allen
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ten minimalistyczny domek został zaprojektowany z myślą o nowych trendach pracy, pojawiających się w XXI wieku.

Firma GreenSpur z miasta Falls Church w amerykańskim stanie Wirginia znalazła architektoniczne rozwiązanie dla osób dojeżdżających codziennie do pracy, co negatywnie wpływa zarówno na ich zdrowie, jak i środowisko naturalne. „Tradycyjne dojazdy do pracy przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych i złej jakości powietrza” – mówi architekt Zach Gasper. – „A czas spędzony w samochodzie wiąże się z wyższym poziomem stresu.”

Z tego powodu Gasper z firmy GreenSpur oraz architekci z firmy McAllister Architects stworzyli projekt o nazwie „Creative Cabin”, czyli „Kreatywna chata”. To konstrukcja o powierzchni 26 metrów kwadratowych, którą można postawić w ogrodzie za domem, a jej prototyp stanął na przedmieściach zwanych Arlington Forest.

„Na szczęście, w erze cyfryzacji standardowy dzień pracy powoli zanika” – wyjaśnia Gasper. – „Chcieliśmy więc stworzyć przestrzeń, która znajduje się blisko domu, ale jest od niego oddzielona. Przestrzeń, która będzie prosta i będzie współgrała ze środowiskiem naturalnym, ponieważ to właśnie miejsca inspirują w nas to, co najlepsze” – dodaje architekt.

Gaspert szacuje, że jeszcze w tym roku co najmniej 40 procent pracowników to będą freelancerzy, pracownicy tymczasowi, niezależni wykonawcy oraz samodzielnie działający przedsiębiorcy. – „Takie zawody można wykonywać z domu. Jednak praca przy kuchennym stole lub w domowym salonie nie zapewnia mentalnego oddzielenia lub nie daje możliwości pełnego skupienia się na obowiązkach zawodowych” – mówi architekt. – „Z tego powodu nasi klienci poprosili o zbudowanie osobnej przestrzeni kreatywnej.”

Projekt tego budynku był ściśle uzależniony od istniejącego na działce naturalnego otoczenia. nowoczesna STODOŁA stanęła bowiem między dorodnymi drzewami i zaprojektowana została na filarowym fundamencie, by „zminimalizować wpływ konstrukcji na system korzeniowy rosnących tu drzew”.

Konstrukcja miała przypominać tradycyjną chatę leśną, więc budynek został obity stalą Corten, nałożoną na prefabrykowane, ocieplane panele, które mają certyfikat organizacji Sustainable Forestry Initiative. Dwuspadowy dach wykończono blachą, która nawiązuje swym wyglądem do okolicznych domów z lat 1940-tych. W domku umieszczono otwierane mechanicznie przesłony z przypalanego drewna cedrowego, które pozwalają pasywnie ocieplić lub ochłodzić wnętrze.

Lokalizacja: Arlington Forest, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA