To dom, który powstał w pionowej, spiralnej przestrzeni, pochłoniętej przez swoje otoczenie. Integracja wnętrza z zewnętrzem to główna cecha tego projektu, która stała się zdecydowanie ważniejsza od zastosowanych materiałów budowlanych, a nawet samej formy budynku.Za oryginalny projekt „Latającego domu” odpowiada meksykańska firma Talleresque, którą zainspirowało położenie działki i drzewa rosnące bujnie w całej okolicy. Dom ma powierzchnię 87 m² i powstał na stromym zboczu w okolicy miasta Meksyk. Przejrzysta, ale jednocześnie zapewniająca bezpieczeństwo konstrukcja wznosi się na wysokość otaczających ją drzew, a dziewięć belek, na których się opiera, to jej „korzenie”.
“Casa Flotante” to bez wątpienia znacznie więcej niż tradycyjne przestrzenie domowe. – „To most, który powstał między przyrodą a schronieniem, zapraszający do środka drzewa i całą roślinność” – mówią architekci.
Ten budynek nie ma dominować w swoim otoczeniu, ale ma wejść w krajobraz na zasadzie lustra. Sama forma budynku – pionowa i spiralna – to kompromis między wielkością i jakością na rzecz lekkości i integracji. Rezultatem tego miało być zwyczajne „Piękno”.
Kluczem do tego projektu były prostota, transparencja i dotyk. Zastosowane tu lokalne materiały przeradzają się w coś więcej niż dom. – „To doświadczanie” – wyjaśniają architekci dodając, że ten budynek stworzony jest nie tylko z namacalnych materiałów, ale też ze światła i jego odbicia. Atmosfera panująca w domu miała wzmacniać widoki, odczucia i wrażenia.
Spiralna forma budynku sprawia, że mieszkańcy przechodzą przez różne pomieszczenia reprezentujące różne funkcje – od studia muzycznego poprzez sypialnię, łazienkę i salon z kuchnią. Od tworzenia do przyjemności… od myśli do snów…
Lokalizacja: Meksyk
Tekst: nowoczesna STODOŁA