Wiktoriańska „maszyna kąpielowa” dla nadmorskich „morsów”

Partnerzy

O inspiracji

Właściciele brytyjskiej marki Haeckels, która oferuje produkty do pielęgnacji skóry, stworzyli tradycyjną saunę opalaną drewnem, która znajduje się na plaży w Margate w Anglii. W ten sposób chcieli przybliżyć miejscowej społeczności dawna tradycję i zdrowotne właściwości lokalnych wód.Miasteczko Margate znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii, a „maszyna kąpielowa” – jak nazywają ją właściciele – powstała z desek używanych w tradycyjnych saunach. Wszystko opiera się na stalowej konstrukcji, która spoczywa na dębowych kołach. Całość wyglądem przypomina starodawny wóz, który wyposażono w markizę z tkaniny oraz schody, które po podciągnięciu mogą pełnić funkcję drzwi.

Twórcy projektu wykorzystali materiały zbliżone do tych, które byłyby używane w epoce wiktoriańskiej do budowy tradycyjnych wozów kąpielowych. Takie miejsca pozwalały na przebranie się w strój kąpielowy.

Wewnątrz wozu znajduje się opalana drewnem sauna, która pozwala gościom „wypocić cały stres dnia” zanim wejdą do „bogatej w wodorosty” wody, oddalonej zaledwie o kilka metrów.

Pomysłodawcą projektu jest Dom Bridges, założyciel marki Haeckels, którego zainspirowała jedna z jego podróży do Błękitnej Laguny na Islandii. – „Zawsze zadziwiał mnie widok ludzi, którzy kąpali się w gorącej wodzie, podczas gdy temperatury były poniżej zera” – wyjaśnia Bridges.

Kiedy Bridges dowiedział się, że na plażach Margate już w czasach wiktoriańskich popularne były morskie kąpiele i wozy kąpielowe, postanowił stworzyć nowoczesną wersję „ikon tamtej epoki”. Ma on nadzieję, że sauna stworzona przez jego markę ułatwi ludziom spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu w chłodniejsze, zimowe miesiące. Poza odbudową tradycji, Bridges chciał też przypomnieć o prozdrowotnym działaniu tamtejszych wód. – „Margate ma bogatą historię korzystania z dobrodziejstw oceanu do leczenia niezliczonych chorób, schorzeń i dolegliwości. To właśnie w tym mieście powstał jeden z pierwszych szpitali z kąpielami morskimi w Wielkiej Brytanii” – informują przedstawiciele marki Haeckels. – „Chcieliśmy przywrócić tę niesamowitą tradycję, która ma  bogatą historię w tym regionie, dając prezent społeczności i zachęcając ją do czerpania korzyści psychicznych i fizycznych, jakie płyną z korzystania z sauny i kąpieli w otwartym morzu” – dodaje Bridges.

Maszyna kąpielowa Haeckelsa została zbudowana z pomocą lokalnych rzemieślników z firmy stolarskiej Moosejaw Woodworks, a pieczę nad projektem sprawował architekt Chloe Young z Re-Works Studio. Sauna powstała w ramach kampanii crowdfundingowej, podczas której zebrano 30 tysięcy funtów. Nazwisko każdego z darczyńców zostało wygrawerowane laserowo na boku maszyny. Korzystanie z sauny jest bezpłatne, jednak użytkownicy mogą  przekazywać datki, które przeznaczane są na opał, sprzątanie i konserwację.

Lokalizacja: Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA