Ze względu na sporą liczbę chronionych drzew i przyrodę, która w tym miejscu również objęta jest ścisłą ochroną, działka miała wiele ograniczeń narzuconych przez miejscowy plan zagospodarowania.Po czterech latach negocjacji udało się jednak osiągnąć kompromis i w końcu mogła ruszyć budowa. STODOŁĘ zaprojektowano tak, by zminimalizować widoki na sąsiednie nieruchomości, ale maksymalnie wykorzystać naturalne światło i ciepło słoneczne. Jednocześnie architekci byli ograniczeni granicami wcześniej stojącego tu budynku, których nie mogli przekroczyć.
Ostatecznie udało się osiągnąć zamierzony efekt. Budynek tonie w zieleni, stojąc na terenie istniejącej wcześniej wycinki między drzewami – stąd jego nazwa The Glade, która oznacza „Polanę”. Parter od zewnątrz jest w całości wykończony lokalnym granitem Guernsey połączonym z cegłą z odzysku. Drewno lipowe w naturalnym kolorze pięknie podkreśla wyższą część budynku oraz wykrojone z bryły domu miejsce do parkowania samochodu.
Nad wschodnią stroną stworzono też stalową konstrukcję, na której umieszczoną „żywą” ścianę z roślin, na którą składa się w sumie 13 rodzimych gatunków. Taka zielona elewacja stanowi naturalny kamuflaż dla budynku, a przy okazji działa jak bariera dla dźwięków i zanieczyszczeń z sąsiednich ulic. Ma też dodatkowe zalety termiczne. Przeszklenie o pełnej wysokości przełamuje masywność domu i poprawia naturalną wentylację wnętrza.
Dom od środka został zorganizowany w dużym stopniu na planie otwartym, zachowując pionowe połączenia oraz bezpośrednie relacje z otoczeniem zewnętrznym. Jednocześnie układ wnętrza zapewnia odpowiednią prywatność i intymność w pomieszczeniach, które tego wymagają.
Paleta materiałów zastosowanych we wnętrzu jest również naturalna. Lokalnie pozyskana cegła krzyżuje się z drewnem i szarym wapieniem, którym wykończono część podłóg. Całość jest momentami surowa, ale udało się osiągnąć efekt tradycyjnej przytulności połączonej z nowoczesnością.
Lokalizacja: Guernsey
Tekst: nowoczesna STODOŁA