Ten wysoki dom z dwuspadowym dachem zlokalizowano w Czechach, w pobliżu Pragi. Kształt i styl projektu wzorowano na miejscowych STODOŁACH. Wewnątrz znajdują się pomieszczenia o wysokości 9 metrów! Dom o nazwie Markétka dla małżeństwa i ich dwojga dzieci zaprojektowało studio Mjölk Architekti, z siedzibą w Libercu.
Markétka – w imię kobiety
Budynek stoi na działce o powierzchni 1200 m2 w pobliżu wioski Točník zlokalizowanej w rejonie południowo-zachodnim od Pragi. Klienci przewidują, że teren ten może w przyszłości być bardziej zabudowany, więc najważniejszym celem było opracowanie projektu w taki sposób, by w przyszłości nadal mogli cieszyć się pięknymi widokami na otoczenie. Wiejska lokalizacja stała się zatem inspiracją dla projektu Markétka. Klucz stanowiło nawiązanie do regionalnej, tradycyjnej architektury. Właściciele domu, Miroslav i Markéta, chcieli mieć wewnątrz sporą przestrzeń dla ich rosnącej rodziny, a także rosnącej kolekcji sztuki.
„Powiedzmy, że narysowaliśmy dom o tradycyjnym kształcie i zaskakująco sporej przestrzeni wewnątrz” – wyjaśnia architekt Jan Vondrák. „Miroslav studiował teologię i zbiera obrazy oraz zdjęcia, więc zdecydowaliśmy się zaprojektować dom z duszą kościoła i prostotą galerii, aby jego kolekcje miały odpowiednią przestrzeń.”
Modrzew i przemyślane przeszklenia
Markétka ma drewnianą konstrukcję, elewację okala drewno syberyjskiego modrzewia. Jego homogeniczna elewacja przerywana jest oknami, które wydają się być ułożone w przypadkowy wzór. Dom zaprojektowano tak, by z salonu oferował najlepszy widok na pobliski zamek Točník. Pozostałe okna w rzeczywistości ulokowano w taki sposób, by otwierały pomieszczenia na konkretne widoki. „Choć to tak nie wygląda, każde okno ma sens” – mówi Vondrák. „Jedno otwiera się na horyzont i zamek, inne oferuje piękne widoki z łazienki. Z okna obok sofy można patrzeć na ogród, a na taras można też wejść z salonu. Przypadkowy wygląd bierze się z funkcjonalności wnętrza i przestrzeni.”
MULTIKO Architektura Okien
Pochyłe zbocze, na którym stanęła Markétka, było powodem stopniowanego ułożenia przestrzeni. Garaż umieszczono wyżej, a przestrzenie dzienne zlokalizowano niżej, gdzie wysokość budynku jest największa. Na prośbę klienta, wnętrze w dużym stopniu otwarto i składa się z pomieszczeń, które łączą się wizualnie w taki sposób, by dawały poczucie „wspólnego mieszkania”.
Wejście od strony długiego przejścia ciągnącego wzdłuż jednego z boków budynku, prowadzi do „lobby” usytuowanego pomiędzy garażem i schodami. Stąd wchodzi się do otwartego salonu, kuchni i jadalni. Lobby pozwala zobaczyć pełną wysokość budynku i mieści schody łączące salon z sypialniami znajdującymi się na wyższych piętrach.
Lokalizacja: okolice Pragi, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA
https://nowoczesnastodola.pl/materialy/prius/